Nakon jučerašnje rasprave Europski parlament danas glasa o ulasku Hrvatske u Schengen. Proces započet 2015. trebao bi završiti odlukom Vijeća EU-a početkom prosinca. Zašto od početka podržava ulazak Hrvatske u Schengen, ima li Zapadni Balkan budućnost u EU-u, treba li Srbija napokon odlučiti o sankcijama Rusiji te što bi Hrvatska Vlada trebala napraviti utvrdi li se zaobilaženja sankcija u Fortenovi, pitanja su na koja je u ekskluzivnom razgovoru za N1 Studio uživo Igoru Bobiću odgovarala predsjednica Europskog parlamenta Roberta Metsola.
“To je najbolji signal koji možemo poslati zemlji koja se transformirala otkako je ušla u EU i sada će se pridružiti području koje predstavlja bolji turizam, trgovinu, slobodno kretanje… Sjećam se kad se moja zemlja (Malta, op.a.) pridružila Schengenu kakav je to transformativni učinak imalo. Današnje glasovanje, mislim da će biti u prilog pristupu, znači da će EU nastaviti pružati sve najbolje zemljama članicama”, kaže Metsola.
Dodaje i kako svaka sjednica Vijeća izgleda jednako. “Jednom kad zemlja ispuni tehničke zahtjeve, ne smiju se koristiti politički argumenti protiv pristupanja. Zašto? Jer građani očekuju jednakost. Rado bih vidjela i Hrvatsku, ali i Rumunjsku i Bugarsku u Schengenu, nisam čula nijedan glas protiv toga.”
Slovenija je objavila da će donijeti posebnu izjavu u vrijeme donošenja odluke o pristupanju, a Metsola kaže kako svaka zemlja može izraziti rezervu oko tranzicije u novu stvarnost, ali da ne očekuje nikakve probleme u pristupanju Hrvatske schengenskom području.
“Mnogo zemalja gleda prema EU-u da im pruži perspektivu. Mislim da smo predugo otklanjali pogled i davali prazna obećanja zemljama u kojima su se održavali i dobivali izbori na obećanjima pridruživanja EU-u. Mladi iz tih zemalja su gladali prema EU-u, a mi smo otklanjali pogled unatoč riziku da će se okrenuti na drugu stranu. Želim da Zapadni Balkan dobije snažan signal. EU je na raskrižju i Europa je potrebnija nego ikada”, kaže Metsola najavljujući svoj posjet Moldaviji.
Dodaje i da se slaže s kandidatskim statusom za BiH, kaže da podržava i liberalizaciju viznog režima za Kosovo. “Šteta je što se prema nekim zemljama postupa drugačije nego prema drugima. Želim da kao institucije i države članice, osobito one koje su dugo bile u čekaonici, želim da budu saveznice”, kaže.
Sankcije Rusiji
Govoreći o Srbiji, Metsola kaže kako su razgovori koji su vođeni sa Srbijom bili jasni. “Srbija je zemlja Zapadnog Balkana, molim ih, jer želim da ljudi gledaju Europu kao prirodnog partnera… Svaka zemlja koja želi u EU, mora se u potpunosti prikloniti sankcijama koje smo nametnuli najbrutalnijem režimu danas.”
“U ovom trenutku svaka zemlja živi specifičan realitet. Neke mjere se mogu provesti, neke ne. Imam potpuno povjerenje u hrvatska tijela vlasti i vidim da je RH bila predvodnik u odgovoru na sve ovo što se događa u Ukrajini, nemam dvojbi da će tako i dalje biti”, kaže Metsola na pitanje o situaciji u Fortenovi i moguće izbjegavanje sankcija.
“Nećemo stati. Odgovarat ćemo razmjerno sve dok Ukrajina ne pobijedi”, poručila je Metsola na kraju Vladimiru Putinu.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!