Saborska oporba danas bi se trebala dogovoriti o prijedlogu za opoziv ministra graditeljstva Darka Horvata zbog sporosti u obnovi nakon potresa. Prijedlog je potaknula Anka Mrak Taritaš iz Glasa koja tvrdi da ministar Horvat nije dorastao svojoj zadaći.
U Saboru je danas na redu i rasprava o paketu socijalnih zakona koji su u proteklim mjesecima izazivali burne rasprave. Naime, u prvom čitanju – izmjena zakona o socijalnoj skrbi predviđala je uvođenje cenzusa na osobnu invalidninu za primanja veća od 4 tisuće kuna. No u Konačnom prijedlogu cenzus je ukinut, a invalidnina čak i povećana.
Tako su, uz konačni prijedlog Zakona o socijalnoj skrbi, u drugom čitanju i konačni prijedlozi zakona o udomiteljstvu te zakoni koji reguliraju djelatnosti psihoterapije, socijalnog rada, edukacijsko-rehabilitacijske djelatnosti, psihološke djelatnosti i socijalno-pedagoške djelatnosti.
Temeljem tih zakona izdvajanja u proračunu za 2022. godinu, u odnosu na ona u 2021., povećat će se za 500 milijuna kuna.
Konačnim prijedlogom Zakona o socijalnoj skrbi ide se u cilju nediskriminiranja osoba s invaliditetom te se predlaže ukidanje cenzusa u visini od 4000 kuna radi pravednijeg osiguravanja materijalnoga prava odnosno osobne invalidnine.
Visina naknade za osobe s invaliditetom povećava se s 1500 na 1750 kuna, a ujedno se predlaže i povećanje niza naknada, poput zajamčene minimalne naknade s 800 na 1000 kuna, naknade za osobne potrebe te za osobnu invalidninu.
Proširuje se krug osoba kojima se može priznati pravo na status njegovatelja te se propisuju i nove usluge – sveobuhvatna procjena i planiranje, prethodna stručna procjena, socijalno mentorstvo i psihosocijalni tretman radi prevencije nasilničkog ponašanja.
Također se predlaže osnivanje tri javne ustanove: Hrvatskog zavoda za socijalni rad kao javne ustanove koja će svoje poslove obavljati u središnjoj i područnim službama, umjesto u sadašnjim dosta fragmentiranim centrima za socijalnu skrb, zatim Obiteljskog centra te Akademije socijalne skrbi. Predlaže se i osnivanje Povjerenstva za odlučivanje o osnovanosti pritužbe podnositelja “kako bi se sustav otvorio korisnicima zbog kojih i postoji”.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!