Savjeti za štediše: Što ako imate kredit, štednju ili ste tužili banku?

Vijesti 01. ožu 202214:25 > 14:29 0 komentara
Borislav Zdrinja/PIXSELL

O problemima s kojima se ovih dana susreću štediše i korisnici usluga Sberbanka u Hrvatskoj Goran Aleksić, koordinator Ekonomsko-pravnog tima Udruge Franak, bivši saborski zastupnik koji se posebno isticao u borbi protiv problematičnih poteza bankarskog sektora za Net.hr analizira i moguće scenarije u raspletu sudbine Sberbanka i što to znači za sve one koji su tužili banku u slučaju franak.

Na pitanje što će se dogoditi s kreditima građana koji su ih podigli u Sberbanku, Aleksić je rekao da se neće dogoditi ništa posebno. “Dužnici i dalje moraju kredite otplaćivati u rokovima koje su ugovorili. To znači, i dalje se moraju plaćati rate kredita prema otplatnom planu i prema rokovima dospijeća iz otplatnog plana. Ako u slučaju stečaja banke dođe do promjene računa na koji se moraju uplaćivati rate, o tome će zacijelo dužnici na vrijeme biti informirani”, rekao je Aleksić.

“Zasad nitko ništa nije dužan, jer banka niti je propala, niti je u stečaju, a ako se to dogodi stečajni upravitelj će morati obaviti sve potrebne radnje da bi se krediti nastavili otplaćivati kako je predviđeno. Uglavnom, nitko ne smije na svoju ruku prestati plaćati rate, jer će u suprotnom doći u kašnjenje s otplatom kredita, što dovodi do raskida ugovora i dospijeća kompletnog dugovanja”, dodao je za Net.hr.

Upitan što savjetuje građanima, koji su korisnici usluga Sberbanka, Aleksić je rekao da ne želi savjetovati nikakve radnje vezane uz račune građana. “Uskoro ćemo saznati ide li banka u stečaj, ili će je ipak netko kupiti, što nije nemoguća misija. Postoji način da se banka proda, unatoč tomu što se novac ne smije proslijediti vlasnicima u Rusiji. Novac za kupoprodaju je moguće zamrznuti do prestanka krize, nakon čega se može uplatiti vlasnicima u Rusiji”, rekao je.

Govorio je i o tužbama u slučaju Franak protiv Sberbanka. “Glavna pitanja na koja trebamo odgovore su: Prvo, što će biti s depozitima štediša? Drugo, što će biti s tužbama protiv Sberbanka, jer tisuće potrošača ima pravo na tužbe radi vraćanja preplaćenog tečaja CHF i preplaćenih kamata te radi naplate pripadajućih zateznih kamata na temelju kolektivne presude u “slučaju franak””, rekao je.

Dvije su varijante sudbine Sberbanka, kaže.

“Prva varijanta jest da će ona ostati na hrvatskom tržištu, jer će je netko kupiti. Ako netko kupi Sberbank, ako ne ode u stečaj, onda se ništa ne mijenja, ona nastavlja normalno poslovati, i nije potrebno davati nikakve upute nikome, jer se sve nastavlja kao da se ništa nije dogodilo. U tome slučaju je vrlo vjerojatno da će banka promijeniti ime, ali će i dalje imate iste obveze prema svojim komitentima kakve je imala i prije.

Međutim, druga je varijanta da banka ode u stečaj. U tome slučaju na prvo pitanje je odgovor taj da će svi štediše moći podići svoje depozite do iznosa 100.000 eura bez problema, jer su ti iznosi osigurani. Moguće je da neće biti problema niti s većim iznosima. Prema mojim informacijama, ukupni depoziti iznose oko 3,8 milijardi kuna, a imovina banke iznosi više od 11 milijardi kuna. Iz toga možemo zaključiti da su svi depoziti plativi i da će biti vraćeni štedišama”, rekao je Aleksić.

“Ako dođe do stečaja, svi ljudi koji su tužili Sberbank morat će u roku od 60 dana prijaviti svoja potraživanja stečajnom upravitelju. Isto tako, svi oni koji imaju namjeru tek tužiti Sberbank, morat će prijaviti svoja potraživanja u roku od 60 dana od objave stečaja i nakon toga u roku od osam dana tužiti Sberbank u stečaju. Opet mi se čini, s obzirom na imovinu Sberbanka, da će i u slučaju stečaja velika većina dugovanja po tužbama biti realno isplativa.

Napominjem da sve što sam rekao trebamo još dodatno potvrditi i utvrditi tijekom konačnih odluka koje slijede ovih dana. Udruga Franak će svakako detaljno informirati javnost o svemu bitnom, prije svega bitnom za tužitelje kojima Sberbank duguje nekoliko stotina milijuna kuna preplaćenih kamata i preplaćenog tečaja te pripadajućih zateznih kamata, ako ne i preko milijardu kuna, a koliko točno Sberbank duguje korisnicima nezakonito ugovorenih kredita ne mogu znati u ovome trenutku”, rekao je Aleksić za Net.hr.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!