Rafinerija u Sisku miruje - do kraja godine trebalo bi se zavrsiti konzerviranje. Sa zaustavljanjem prerade većina je radova stala, a Sisčani kažu sa željezarom i rafinerijom - s godinama su nestale i brojne radne prilike.
Od 2019. INA je odlučila da u Sisku više neće prerađivati, godinu kasnije počela su prva otpuštanja – naposljetku je otkaz dobilo tristotinjak radnika, ali stiglo je i zamjensko obećanje: 300 milijuna eura teška biorafinerija. No, realizacija još nije krenula.
INA je predstavila projekt, odrađena je studija utjecaja na okoliš, stigla je vladina etiketa strateškog interesa, osiguran je dio novca iz Nacionalnog plana oporavka i otpornosti. Što o zastoju misle u lokalnom HDZ-u i SDP-u nisu danas htjeli reći, no u Mostu nisu iznenađeni.
“Mi na Banovini, u Sisku, u Sisačko-moslavačkoj županiji očito živimo od liste dobrih želja HDZ-a, jer možemo i paralelu povući između obnove i te rafinerije nažalost”, kaže Luca Gašpar Šako iz Mosta.
Koji su planovi za rafineriju Sisak?
Iz nacionalne naftne kompanije poručuju da trenutačno razmišljaju o više projekata. Biorafinerija kao najveći, bioplinsko postrojenje, proizvodnja čistog vodika i solarna elektrana. Jedan ne isključuje drugi, ali Sisak će, kažu, biti industrijski Centar za obnovljive izvore energije.
U Ini kažu – odluka nije donesena. Dvoume se zbog situacije na tržištu. Zbog porasta cijene građevinskog materijala Biorafinerija bi mogla koštati dvostruko više od onog što je bilo planirano. Spominju i rizik nove tehnologije koja nije implementirana nigdje na svijetu na komercijalnoj razini kao i neizvjesnost potražnje za bioetanolom.
Gdje je zapelo?
Projekt je proglašen strateškim jer je Vlada zaključila da je važan zbog energetske tranzicije i prijelaza na održiva goriva, ali i revitalizacije sisačko-moslavačkog kraja koji pored svih problema još uvijek muku muči s obnovom. Pa što onda Vlada kaže na dvojbu INA-e i projekt koji stoji?
“Budući da predviđene aktivnosti još nisu započele, Ministarstvo gospodarstva i održivog razvoja zatražilo je od INA-e očitovanje o statusu projekta”, poručuju iz Ministarstva.
Nakon što je godinama stav Vlade bio da se zatvaranje sisačke rafinerije nikada neće dogoditi, neizvjesno je kako će to završiti.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare