Saborska zastupnica iz kluba Možemo, Ivana Kekin, gostovala je u Novom danu gdje je komentirala političke aktualnosti.
Jedan od fokusa oporbe na početku jesenskog zasjedanja je ministar Grlić-Radman zbog propusta u imovinskoj kartici. Naime, nije prijavio iznos dividende koju dobiva iz godine u godinu zbog udjela u tvrtki Agroproteinka. Riječ je o 2,11 milijuna eura. U njegovu korist ide to što je prenio upravljačka prava na odvjetnički ured čim je preuzeo ministarsku poziciju.
Kekin smatra kako ovo nije izoliran slučaj: “On svakako ne može biti jedini fokus jer je konkurencija dosta velika. Trenutno mu u najmanju ruku konkuriraju još dvojica: ministar Banožić i ministar Filipović”, kaže.
Afera ‘plin za cent’ još uvijek nema epilog, podsjeća Kekin. Paralelno se pokušavalo komunicirati da u nedostatku političke odgovornosti za aferu nema izravno velike štete za građane…
“Tvrditi da nema velike štete za građane samo svjedoči tome da Plenković i HDZ-ovci dijele građane na dvije grupe: njih i sve ostale. Grlić-Radman sigurno neće osjetiti štetu koja se napravila aferom plin za cent, ali oni građani koji nemaju dva milijuna eura koje zaborave sa strane, sasvim sigurno hoće”, ističe.
U žestokom smo zagrijavanju za predizborno vrijeme. Vlada je povukla neke poteze koji će sigurno biti nešto što će naglašeno komunicirati u pokušaju dobivanja mandata, u prvom redu su energetska stabilnost, mjere i sniženja cijena proizvoda.
Upitana je li moglo bolje, Kekin odgovara: “Važno je raspakirati to što premijer servira na svojim dugim pressicama. Mi imamo jednu od najvećih inflacijskih stopa u Europi koju premijer ne uspijeva obuzdati. To ne uspijeva jer u osam godina, koliko je premijer, nije proveo niti jednu strukturnu reformu, ali je istodobno oslabio i uništio niz institucija koje bi trebale imati važnu ulogu u ovakvim kriznim vremenima.”
Smatra da se institucije slabe s namjerom: “Slabljenje institucija slabi demokraciju, a jača autokraciju. Može se jasno vidjeti ako pogledate u posljednjih osam godina, da je to jedna strategija u kojoj je on vrlo konzistentan”, tvrdi.
“Što se tiče mjera koje su uveli, to radi svaka pristojna država u vremenu inflacije. To zaista nije nešto čime bi se premijer trebao hvaliti kao osobnim uspjehom – to je njegova glavna odgovornost. Ono što je problem je, da upravo zato što nismo proveli reforme i nemamo jake institucije, ne možemo ni ciljati te mjere. Mi onda subvencioniramo struju i umirovljeniku kojem to stvarno treba, ali i Grliću-Radmanu koji zametne dva milijuna eura”, dodala je.
Kekin naziva mjere socijalnim flasterima i ističe da je u redu da svaka pristojna država u krizi pomaže onima koji ju ne mogu izdržati, ali kao glavni problem navodi to što mjere nisu ciljane i što služe da prikriju nesposobnost Vlade da obuzda inflaciju.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.