Glavni grad u srijedu je poharalo snažno nevrijeme u kojemu su život izgubile dvije osobe, a ozlijeđeni su deseci ljudi, dok je u Slavoniji život izgubila također jedna osoba. Nije zanemariva ni materijalna šteta koja je nastala. Županijski centar 112 Zagreb zaprimio je više stotina poziva zbog srušenog drveća i prometne signalizacije po prometnicama i javnim površinama, oštećenja telefonskih i vodova električne energije, a jak vjetar oštetio je krovove kuća, zgrada i gospodarskih objekata.
Koliko je bila jaka oluja u Zagrebu?
Jučerašnje grmljavinsko nevrijeme bilo je izuzetno jako i bilo je samo dio dugoživućeg grmljavinskog nevremena većih prostornih dimenzija (mezoskalni konvektivni sustav), u okviru kojeg su se stvarale grmljavinske superćelije (sustavi s izraženom rotacijom). Dostupni podaci pokazuju kako su udari vjetra bili olujni na granici orkanskih. To ih svrstava među najjače zabilježene na zagrebačkom području, piše DHMZ.
Prognoze za sljedeće dane
Atmosfera je i dalje nestabilna nad kopnom pa su mogući lokalni pljuskovi praćeni grmljavinom. Mjestimične kiše može biti već večeras. U drugom dijelu petka te osobito u noći na subotu postoji mogućnost za izraženije grmljavinsko nevrijeme, ne samo u unutrašnjosti, nego i na sjevernom i dijelu srednjeg Jadrana.
Prilaz baruna Filipovića, gdje je sinoć pao kran dizalice, bit će pušten u promet sutra do sredine dana
Danas krećemo s iskopom, nasipavanjem i betoniranjem, a sutra od 7 sati kreće asfaltiranje. pic.twitter.com/RLViI3eAmI
— Tomislav Tomašević (@ttomasevichr) July 20, 2023
Upaljen narančasti alarm
Prema podacima DHMZ-a, za veliki dio Hrvatske i dalje je na snazi narančasti meteoalarm.
Tuča poharala Zagorje
Nevrijeme je i večeras, preko Slovenije, stiglo u Zagorje. Crni, gusti oblaci s grmljavinom zahvatili su najprije kumrovečki i klanječki kraj, a u Klanjcu i Kraljevcu na Sutli padala tuča, veličine oraha, no nije bila jako gusta, piše Zagorje.com.
Stručnjak iz DHMZ-a objasnio kako je došlo do razorne oluje
Zamjenik ravnatelja Državnog hidrometeorološkog zavoda, Ivan Güttler, gostovao je u Dnevniku i objasnio nevrijeme koje je jučer zahvatilo središnji i istočni dio Hrvatske te možemo li očekivati nešto slično u budućnosti.
“Već tijekom utorka kolege sinoptičari na DHMZ-u su prognostičkim modelima vidjeli uvjete za nastanaka nestabilnog grmljavinskog nevremena i već tada je izdano narančasto upozorenje za središnju Hrvatsku – okolinu Zagreba i šire. Tijekom srijede nastaju prve nestabilnosti na području sjeverne Italije, ona je također pod toplinskim valom, spušta se hladan alpski zrak koji uzrokuje nastanak prvih konektivnih ćelija, to su oblaci visine desetak kilometara različitih horizontalnih dimenzija. Taj sustav propagira Sloveniju i tamo se dodatno pojačava, gdje sad nemamo jednu, dvije ćelije koje su izolirane nego se formirao takozvani mezoskalni konektivni sustav – gdje više oluja propagira”, rekao je Güttler.
Više pročitajte OVDJE.
Tomašević otkrio što će biti sa štetama od oluje
Dan nakon velike oluje koja je prošla Zagrebom, gradonačelnik Tomislav Tomašević gostovao je u Dnevniku N1.
“Za razliku od potresa ova je šteta nastala po cijelom gradu, nije toliko koncentrirana u centru kao tada. Znatne su štete, Prošao sam od Podsuseda do Sesveta, od Podsljemena do Novog Zagreba i velika je šteta. Nemamo još grubu računicu”, rekao je.
“Zahvalan sam svim radnicima koji su radili cijelu noć i svi su tramvaji počeli normalno voziti, ali danas smo imali neka nova oštećenja i nove poteškoće”, dodao je.
“Da bi mogli prijaviti elementarnu nepogodu šteta mora biti veća od 30 posto gradskog proračuna što je teško. Čak i tada građani bi mogli dobiti tek pet posto iznosa, što nije adekvatno”, objasnio je Tomašević.
Više pročitajte OVDJE.
Stižu slabije nestabilnosti.
Nestabilnosti ovaj puta manjeg intenziteta na granici prema Sloveniji i Mađarskoj, javlja naš Bojan Lipovšćak.
Nestabilnosti ovaj puta manjeg intenziteta na granici prema Sloveniji i Mađarskoj @N1Hrvatska pic.twitter.com/QrogprSDlR
— bojan (@bo_jan) July 20, 2023
DHMZ: Zagreb je pogodila jedna od najjačih grmljavinskih oluja otkad postoje mjerenja
Zagrebu i istočnoj Hrvatskoj su jučer izmjerene brzine vjetra između 115 i 180 km/h, što ih svrstava među najjače zabilježene na ovom području, priopćio je u četvrtak Državni hidrometeorološki zavod (DHMZ), dan nakon olujnog nevremena u kojem su poginule četiri osobe
"Primjerice na Plesu je izmjeren udar od 115 km/h. Prema sadašnjim analizama to je bila jedna od najjačih grmljavinskih oluja u Zagrebu otkada postoje mjerenja", navodi DHMZ
Nakon središnje Hrvatske, nevrijeme je sličnom žestinom zahvatilo još brojne gradove na istoku zemlje, primjerice Lipik, Slavonski Brod i Županju, a izmjerene su brzine vjetra i do 180 km/h.
Osim velikih brzina udara vjetra, zabilježene su i velike količine kiše. Tako je, primjerice, u samo 10 minuta u Zagrebu palo od 20 do 35 litara po četvornom metru. "Da je kiša nastavila padati tim intenzitetom za sat vremena palo bi 150-200 litara kiše po četvornom metru", navode iz DHMZ-a.
“Ne daj se, Zagrebe”: Sarajevski umjetnik ilustracijom još jednom dirnuo regiju
Poznati sarajevski umjetnik, Midhat Kapetanović, oduševio je novom ilustracijom koju je posvetio Zagrebu nakon stravičnog nevremena koje je jučer pogodilo Hrvatsku, a u kojem su život izgubile tri osobe, a više je desetaka povrijeđenih.
“Za moje Smogovce uragan nije ništa nego povjetarac. Ne daj se Zagrebe”, napisao je poznati sarajevski umjetnik Midhat Kapetanović uz objavu na facebooku koja je oduševila susjednu Hrvatsku.
Na njegovoj je ilustraciji Zagi koji se čvrsto drži za uličnu svjetiljku tokom oluje. Drugu šaku drži čvrsto stisnutu usmjerenu prema nebu, a oko vrata mu vijori marama s crvenim i bijelim kvadratićima.
Četverogodišnje dijete ozlijeđeno u padu stabla na automobil
Četverogodišnje dijete ozlijeđeno je u padu stabla tijekom jučerašnjeg nevemena u Zagrebu, liječnička pomoć pružena mu je u dječjoj bolnici u Klaićevoj te je otpušteno na kućnu njegu, doznaje se u četvrtak u toj bolnici koja je oštećena i poplavljena te je u tijeku hitna sanacija.
U padu stabla na automobil četverogodišnje dijete zadobilo je nagnječenja glave, zbrinuto je i sada je na kućnoj njezi, rekao je Hini ravnatelj bolnice Goran Roić.
Na hitnom prijemu u Klaićevoj zbrinuli su i sedmogodišnju djevojčicu koja zbog naleta vjetra pala, ozlijedila oba koljena, slabinsku regiju i lakat. Također je otpuštena na kućnu njegu uz terapiju i mirovanje, piše HRT.
Autoservis iz Vinkovaca: Stradao vam je auto? Poklanjamo vam stakla!
Jedan autoservis iz Vinkovaca oglasio se preko Facebooka nakon nevremena koje je pogodilo Hrvatsku i ponudio svima kojima je staklo oštećeno da dođu kod njih po novo!
"Ako je nekom potrebno staklo za vozilo koje je nastradalo tokom današnjeg nevremena, nek se javi!! Stakla su BESPLATNA!!", napisali su iz Auto Outleta Vinkovci.
Nevrijeme poharalo i Zoološki vrt, stradalo je nekoliko nastambi
Snažno nevrijeme u Zagrebu nije zaobišlo ni Zoološki vrt gdje je nastradalo nekoliko nastambi, no srećom bez životinjskih žrtava. Zoološki vrt je trenutno zatvoren, a šteta se sanira.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!