Oni kojima je pomoć najpotrebnija, a to su palijativni pacijenti, često nemaju dovoljno mjesta u bolnicama i drugim ustanovama. To bi se u Zagrebu trebalo promijeniti. Naime, povećat će se broj palijativnih postelja u zdravstvenim ustanovama kojima je osnivač Grad Zagreb. Osim toga, predviđeno je povećanje palijativnih timova pa će biti novih pet timova. Na ovaj način će se moći pružiti nešto bolja palijativna skrb u glavnom gradu.
Palijativna skrb u Hrvatskoj ima više nedostataka, a jedan od njih je manjak kreveta za oboljele. Osim toga, uvijek nedostaje i volontera, ali i palijativnih timova. Upravo se to planira promijeniti u glavnom gradu Zagrebu, piše mirovina.hr.
Više smještaja i više palijativnih timova
Trenutačno se obnavlja zgrada Specijalne bolnice za plućne bolesti u Rockefellerovoj 3, a bolnica i pacijenti se nalaze na adresi Nemetova 2. Kada se obnovi zgrada u Rockefellerovoj na trenutačnoj lokaciji u Nemetovoj 2 ostat će 400 metara kvadratnih uređenog prostora gdje će se moći smjestiti najmanje 16 palijativnih postelja. Ovaj kapacitet se može s vremenom i dodatno povećati, kako je rečeno na Gradskoj skupštini Grada Zagreba.
Time će se s postojećim kapacitetima Klinike za psihijatriju Sveti Ivan, gdje se nalazi 15 postelja i nedavno obnovljenim Odjelom psihogerijatrije pri Klinici za psihijatriju Vrapče gdje je još 15 postelja povećati broj palijativnih postelja u zdravstvenim ustanovama kojima je osnivač Grad Zagreb. Također, povećat će se i broj palijativnih timova. Naime, izmjenama Mreže javnozdravstvene službe iz travnja predviđeno je 13 palijativnih timova, a to je povećanje za pet timova u odnosu na dosadašnju mrežu. Za ovo popunjavanje su mreže domova zdravlja pokrenuli postupke za zapošljavanje putem javnih natječaja.
Dosadašnji programi se i dalje nastavljaju
Ovo su dobre vijesti s obzirom na to da u Hrvatskoj palijativnu skrb treba deset tisuća bolesnika. Na okruglom stolu koji je La Verna organizirala prošle godine, rečeno je da najbolje funkcioniraju hospiciji i palijativni odjeli do 15, maksimalno 20 kreveta. Za cjelovito rješenje trebaju biti osnaženi i koordinatori i mobilni palijativni timovi koji bi bili podrška skrbi u kući, te domovi za starije.
Dobra je vijest kako se u Zagrebu i dalje nastavljaju dosadašnji programi poput raznih izvaninstitucionalnih usluga za ranjive skupine, odnosno usluge za korisnike koji trebaju pojačanu zdravstvenu njegu ili palijativnu skrb. Radi se o projektima koje na primjer provodi Ustanova za zdravstvenu njegu kući. Također, Specijalna bolnica za plućne bolesti i dalje provodi projekt ‘Palijativna skrb’, dok domovi zdravlja Zagreb – Istok i Zagreb – zapad provode Projekt dodatne zdravstvene skrbi u domovima za starije osobe. I dalje se nastavljaju aktivnosti u okviru pilot programa za kompleksne pacijente koji je u Domu zdravlja Zagreb – Centar pokrenut 2023. godine.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!