Vlada priznala da je Zakon o obnovi neučinkovit, kako će izgledati novi?

Vijesti 26. kol 202118:01 > 20:50 0 komentara
Neva Zganec/PIXSELL

Godinu i pol nakon zagrebačkog potresa Vlada je priznala da je model obnove potpuno neučinkovit. Izmjenama Zakona o obnovi nakon potresa pokušat će se zaobići administrativne prepreke koje sada blokiraju sanaciju štete

U Zagrebu su do sada uklonjena samo tri objekta oštećena u potresu, a još nijedan nije obnovljen u organiziranoj obnovi. Ministar graditeljstva Darko Horvat sada je shvatio ono na što su mnogi upozoravali od početka.

“Ne možete vi paralelno raditi na tri kolosjeka. Ne možete istovremeno rješavati problem legalizacije, raspetljavati imovinsko-pravne odnose, ugovarati i provoditi proces obnove. Dakle, ta tri procesa u ovom trenutku naspram zatečenog stanja nisu provediva”, rekao je Horvat.

VEZANA VIJEST

Uz to, nova zagrebačka vlast ukazuje na iskustvo novozelandskog Christchurcha koji je pokazao da obnova zgrada ne može ići pojedinačno, nego treba objediniti obnovu cijele ulice ili bloka. S tim se slažu i u Vladi, ne može se čekati na pristanak svih suvlasnika.

“I programom po pojedinim blokovima ili pojedinim kvartovima bez da se ikoga išta pita, ako želimo da bude javni interes, da obnova ima određenu bržu dinamiku”, poručuje Horvat

Hoće li to biti jedan krovni lex specialis ili će se u paketu mijenajti više zakona, u Vladi još nisu odlučili. Razmišlja se i da se i u Zagrebu, kao i na Baniji, odustane od participacije vlasnika od 20 posto za konstrukcijsku obnovu jer se i to pokazalo kao jedna od kočnica.

“Već sam rekao da zakon treba mijenjati. Mislim da ovo što se pojavljuje u medijima jesu koraci u pravom smjeru”, reako je zagrebački gradonačelnik Tomislav Tomašević.

Gradonačelnik Zagreba upozorava da vrijeme curi i kada je riječ o obnovi javnih objekata europskim sredstvima, poput škola.

“Kako bismo povukli novac iz Fonda solidarnosti, tu stvarno imamo utrku s vremenom, imamo samo godinu dana da se završe javne nabave i moraju se izgraditi do kraja ti objekti kako bismo povukli novac iz Fonda solidarnosti”, kaže Tomašević.

A ista stvar je i s konstrukcijskom obnovom privatnih zgrada.

“Veliki dio novca kojim ćemo obnavljati i Zagreb i Banovinu dolazi iz različitih sredstava Europske unije. Trošenje tog novca ima jasna i nedvosmislena pravila i ako ih ne poštujemo, taj ćemo novac morati vraćati”, rekao je Horvat.

Iako oporba kritizira vladu da je najavom izmjena zakona priznala da obnova Zagreba praktično ne postoji, kad prijedlog dođe u Sabor vjerojatno će ga podržati.

A kako obnova stoji na mrtvoj točki, gradonačelnik Tomašević najavio je i raspisivanje natječaja kojim bi se 50-ak najugroženijih obitelji koje su sad smještene u hostelu Arena i kontejnerima privremeno smjestile u gradske stanove.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!