Zbog toplinskog vala izdan niz upozorenja, evo gdje će biti najgore i kad se očekuje vrhunac

Vijesti 08. srp 202422:37 0 komentara
Emica Elvedji/PIXSELL/ilustracija

U Hrvatskoj nas u srijedu očekuje sunčano i vruće vrijeme, a zbog iznimno visokih temeperatura koje nas očekuju ovog tjedna, prognostičari Državnog hidrometeorološkog zavoda (DHMZ) izdali su upozorenja za određene dijelove zemlje.

Kako je ranije prognozirala naša Tea Blažević, temperature će lokalno rasti i do 40 stupnjeva u nastavku tjedna. Toplinski val će vrhunac doseći krajem tjedna.

U utorak je na snazi narančasti alarm za Rijeku, Split i Dubrovnik, dok je za iste gradove na snazi crveni Meteoalarm u srijedu, četvrtak i petak.

Zbog toplinskog vala izdan niz upozorenja.
DHMZ

Žuto upozorenje uključeno je za veći dio zemlje u utorak zbog toplinskog vala. “Budite na oprezu zbog vrućina koje se očekuju. Mogući su zdravstveni rizici među osjetljivom populacijom, ponajprije kod starijih i kod male djece”, savjetuju iz DHMZ-a.

Za Osijek, Zagreb, Karlovac, Gospić i Knin u srijedu i četvrtak je izdan narančasti Meteoalarm, dok je najviši stupanj upozorenja u tijekom ta dva dana izdan za Rijeku, Split i Dubrovnik.

Zbog toplinskog vala izdan niz upozorenja.
DHMZ

Osim za ova tri potonja, u petak je uključen crveni Meteoalarm i za Osijek, Zagreb, Karlovac i Knin, dok je za Gospić na snazi narančasto upozorenje.

Pazite na zdravlje

Iz Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ) pozivaju građane na oprez tijekom vrućina.

Toplinski udar je iznenadni kolaps organizma, a nastaje zbog, često naglog, prekomjernog povišenja tjelesne temperature i nemogućnosti organizma da se hladi znojenjem i temperaturu održi u normalnim granicama radi ekstremno visoke vanjske temperature odnosno vremenske pojave toplinskog vala, navode iz HZJZ-a.

Građani bi se trebali pridržavati propisanih preporuka preporuka:

– Rashladite tijelo i pijte dovoljno tekućine da vam boja urina bude svijetla

– Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda. Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.

– Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)

– Osobe koje rade na otvorenom (npr. građevinski radnici) se trebaju češće odmoriti, skloniti u hlad i popiti 1 i 1/2 čašu vode svakih 30 minuta.

– Tuširajte se ili kupajte u mlakoj vodi. Druga mogućnost je zamotati se u hladne mokre ručnike ili se rashladiti mokrom spužvom, kupkom za noge i sl. Djeci možete mokre ručnike stavljati na noge i ruke.

– Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka.

– Koristite laganu posteljinu, po mogućnosti bez jastuka kako bi izbjegli akumulaciju topline od tijela.

– Jedite češće male i što tekućije obroke. Izbjegavajte hranu prebogatu bjelančevinama. Ako ste u mogućnosti, pripremite miješano svježe voće, tzv. „smoothie“ ili spravite laganu juhu, da organizmu vratite izgubljene minerale, vitamine i elektrolite.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!