Addisonova bolest nastaje kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona važnih za normalnu tjelesnu funkciju. Postoje tri vrste ove bolesti, a simptomi se pojavljuju postepeno i gotovo neprimjetno.
Addisonova bolest, koja se još naziva i adrenalna insuficijencija, bolest je koja se javlja kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno određenih hormona.
Kod Addisonove bolesti, nadbubrežne žlijezde proizvode premalo kortizola ili pak premalo hormona aldosterona.
Kortizol je važan jer kontrolira tjelesnu reakciju na stresne situacije, a aldosteron pomaže u regulaciji natrija i kalija u krvi.
Tko je u riziku od pojave Addisonove bolesti?
Addisonova bolest se može pojaviti kod svake osobe, ali u puno su većem riziku osobe koje:
– imaju rak
– piju lijekove za razrjeđivanje krvi
– imaju kronične infekcije poput tuberkuloze
– su odstranile bilo koji dio nadbubrežne žlijezde
– imaju autoimunu bolest poput dijabetesa tipa 1 ili Gravesove bolesti
Simptomi Addisonove bolest
Simptomi Addisonove bolesti se pojavljuju postepeno i gotovo pa neprimjetno i to kroz razdoblje od nekoliko mjeseci.
No, iako se simptomi razvijaju prilično sporo, vrlo stresna situacija poput ozljede ili neke druge bolesti ih može značajno naglasiti.
Neki od simptoma Addisonove bolesti su:
– slabost u mišićima
– tamnjenje kože
– smanjeni apetit i gubitak na težini
– nizak krvni tlak i niska razina šećera u krvi
– mučnina i povraćanje
– velika želja za soli, odnosno slanom hranom
Osim navedenih simptoma, osobe s Addisonovom bolesti mogu iskusiti i simptome kao što su iritabilnost i depresija, kao i poremećaje sa spavanjem.
Ako bolest dugo prođe nezamijećena i ne liječi se, simptomi vrlo brzo mogu uznapredovati i dovesti do halucinacija, deliričnih situacija, uznemirenosti, gubitka svijesti i slično.
Vrste Addisonove bolesti
Addisonova bolest klasificira se u tri vrste – primarna adrenalna insuficijencija, sekundarna adrenalna insuficijencija i tercijarna adrenalna insuficijencija.
Kako bi se bolest mogla tretirati na ispravan način, važno je znati o kojoj se vrsti radi.
1. Primarna adrenalna insuficijencija
Primarna adrenalna insuficijencija nastaje kada su nadbubrežne žlijezde toliko oštećene da više ne mogu proizvoditi hormone.
Ova je vrsta Addisonove bolesti najčešće uzrokovana napadom imunološkog sustava (misleći da su bubrezi virus ili bakterija) na nadbubrežne žlijezde te se zbog toga i naziva autoimunom bolesti.
Primarnu adrenalnu insuficijenciju još mogu uzrokovati i infekcije, rak ili tumori, određeni lijekovi za razrjeđivanje krvi.
2. Sekundarna adrenalna insuficijencija
Sekundarna adrenalna insuficijencija nastaje kada hipofiza ne proizvodi dovoljno adrenokortikotropnog hormona (ACHT) čija je dužnost da nadbubrežnim žlijezdama šalje signale kada trebaju ispuštati hormone.
Sekundarnu adrenalnu insuficijenciju mogu uzorkovati: tumori, lijekovi, genetika i velike ozljede mozga.
3. Tercijarna adrenalna insuficijencija
Tercijarna adrenalna insuficijencija potiče iz hipotalamusa (središnji dio živčanog sustava, blizu hipofize).
Naime, u normalnoj funkciji hipotalamus hipofizi šalje oslobađajući hormon kortikotropin i tako ju potiče da ispušta ACHT.
No, ako hipotalamus ne proizvede dovoljno kortikotropina, niti hipofiza ne može proizvesti dovoljno ACHT-a koji bi potom potaknuli rad nadbubrežnih žlijezda.
Tercijarna adrenalna insuficijencija je najčešće uzrokovana naglim prestankom uzimanja kortikosteroida nakon dugogodišnje upotrebe.
Liječenje Addisonove bolesti
Liječenje Addisonove bolesti ovisi o njenoj vrsti odnosno razlogu zašto se pojavila. Najčešće se liječi lijekovima koji reguliraju nadbubrežne žlijezde.
No, ako Addisonova bolest previše uznapreduje bez liječenja, može doći do adrenalne krize koja je opasna po život pa će liječnik, ako do toga dođe, prvo liječiti simptome adrenalne krize, a potom, kada se stanje smiri, nastaviti s daljnjim liječenjem.
Kod održavanja idealnog stanja kod Addisonove bolesti, važno je pripaziti i na prehranu. Stoga se preporuča redovit unos vode, povećanje unosa glukoze te izbjegavanje visoko procesuirane hrane.
Kod nekih će osoba također biti potrebni i suplementi kalcij i vitamina D kako bi se izbjegla osteoporoza.
Zaključak
Addisonova bolest javlja se kada nadbubrežne žlijezde ne proizvode dovoljno hormona kortizola ili aldosterona.
Simptomi Addisonove bolesti se pojavljuju postepeno i gotovo pa neprimjetno i to kroz razdoblje od nekoliko mjesec, a uključuju: slabost u mišićima, kronični umor, tamnjenje kože, gubitak na težini, nizak krvni tlak i druge.
Postoje tri vrste Addisonove bolesti.
Upravo prema navedenim vrstama ove bolesti se odvija i njeno liječenje.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!