Moždani udar je stanje opasno po život i zahtijeva hitnu intervenciju. Do njega dolazi zbog blokade dotoka krvi u dijelove mozga ili uslijed pucanja krvnih žila u mozgu, objašnjavaju američki Centri za kontrolu i prevenciju bolesti (CDC).
Ako osoba preživi moždani udar, postoji velika šansa da će mozak biti oštećen, što može dovesti do dugotrajnog invaliditeta, pa čak i do smrti.
Tko je u povećanom riziku?
Prema klinici Mayo, osobe starije od 55 godina, one s već postojećim zdravstvenim stanjima poput visokog krvnog tlaka, visokog kolesterola, dijabetesa i osobe s obiteljskom poviješću moždanog i srčanog udara izloženi su većem riziku od moždanog udara.
Povezanost s apnejom u snu
Osim navedenih faktora rizika, teška apneja u snu također može povećati rizik od moždanog udara. Apneja u snu može prethoditi moždanom udaru, a kod 80 posto pacijenata ostaje nedijagnosticirana.
Apneja u snu je ozbiljan poremećaj spavanja kod kojeg disanje više puta prestaje i počinje iznenada, praćeno glasnim hrkanjem. Ono što je zanimljivo je da izvještaji ukazuju na moguću vezu između apneje u snu i moždanog udara.
Ovaj poremećaj spavanja se javlja kod otprilike 70 posto pacijenata nakon moždanog udara. Prijavljeno je da poremećaj disanja u snu može čak prethoditi moždanom udaru. Međutim, otkriveno je da oko 85 posto osoba s apnejom u snu ne zna da je imaju, pa tako ovaj poremećaj postaje ozbiljna prijetnja mozgu. Zbog toga stručnjaci vjeruju da je apneja u snu faktor rizika za moždani udar.
Simptomi apneje u snu
Opstruktivna i centralna apneja za vrijeme spavanja su dvije vrste apneje koje se mogu javiti za vrijeme spavanja. Međutim, prema klinici Mayo, neki od najčešćih simptoma uključuju:
– epizode u kojima prestajete disati tijekom spavanja
– buđenje sa suhim ustima
– poteškoće sa spavanjem
– nesanicu
– prekomjernu dnevnu pospanost – hipersomniju
– poteškoće u obraćanju pažnje dok ste budni
– razdražljivost
Znaci moždanog udara koji zahtijevaju hitnu akciju
Moždani udar se javlja kada je blokiran dotok krvi u dijelove mozga. To utječe na različite dijelove tijela, što dovodi do simptoma koji uključuju:
– probleme sa govorom i razumijevanjem
– paralizu ili utrnulost lica, ruke ili noge
– probleme sa vidom
– glavobolju
– probleme s hodanjem
Kako smanjiti rizik?
Izuzetno je važno znati svoje faktore rizika. Ako imate visok krvni tlak, visok kolesterol, dijabetes ili bilo koje drugo postojeće stanje, najbolje je da ga kontrolirate i regulirate.
Održavanje zdrave težine je ključno i zbog toga ishrana bogata voćem i povrćem može pomoći u postizanju dobrog zdravlja.
Redovno vježbanje i eliminiranje nezdravih navika kao što su pušenje i konzumiranje alkohola mogu imati značajnu ulogu u suzbijanju rizika od moždanog udara. Što je najvažnije, ako vam je dijagnosticirana apneja u snu, važno je da je što pre liječite, piše Times of India.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!