Zdrava prehrana i redovita tjelovježba ne rezultiraju uvijek vidljivim gubitkom kilograma, što može biti iznimno frustrirajuće.
Daily Mail prenosi riječi dr. Duanea Mellora koji otkriva neke od prepreka koje mogu utjecati na vaše napore u mršavljenju.
Unos proteina ključan je za promjene. Hrana s dovoljno visokim udjelom makronutrijenata može pomoći u kontroli veličine porcija i učiniti da se dulje osjećate siti.
Doktor Mellor ističe da nije dovoljno samo pratiti količinu hrane koju konzumirate, već je važno odabrati i visokokvalitetne izvore. On upozorava na štetne učinke ultraprerađene hrane kao što su brza jela i hrana iz mikrovalne pećnice. Ova vrsta hrane se lakše probavlja i kalorije iz nje se brže apsorbiraju.
Također navodi da takva hrana može imati manje zadovoljavajući učinak na osjećaj sitosti, što može rezultirati povećanim međuobrocima i otežanim postizanjem ciljeva mršavljenja.
Vaš plan prehrane je previše rigorozan
Iako se čini logično vjerovati da strogi plan obroka igra ključnu ulogu u procesu mršavljenja, stručnjaci ističu da preveliko smanjenje unosa kalorija može otežati gubitak kilograma. Jedan od razloga je to što glad može uzrokovati pretjerani umor koji onemogućuje efikasno vježbanje.
Pretjerano smanjenje unosa kalorija može rezultirati gubitkom mišićne mase. Da biste postigli siguran i održiv gubitak kilograma, preporučuje se umjereno smanjenje unosa kalorija – 1500 kalorija za žene i 2000 kalorija za muškarce, što bi rezultiralo gubitkom od 0,45 kilograma tjedno.
“Ključ je umjereno pristupiti promjeni prehrambenih navika, izbjegavajući pretjeranu restrikciju koja može biti teška za slijediti. Također, važno je biti fizički aktivan kako biste očuvali mišićnu masu”, kaže Mellor.
Kalorije unosite i pićem
Unatoč discipliniranoj prehrani i redovitom vježbanju, osobe na dijeti mogu doživjeti usporen napredak ako konzumiraju previše slatkih napitaka. Ovi napici mogu izazvati nagle padove razine šećera u krvi, što rezultira osjećajem gladi čak i nakon nedavnog obroka.
“Važno je napomenuti da gubitak težine ne ovisi nužno o odnosu ugljikohidrata, proteina i masti u prehrani, već o cjelokupnom obrascu prehrane koji omogućuje zdravo hranjenje s održivim i pristupačnim unosom energije.”
Kako izgleda balansirana prehrana?
– Svakodnevno konzumirajte minimalno pet obroka raznovrsnog voća i povrća
– Temeljite obroke na krumpiru, kruhu, riži, tjestenini ili drugim škrobnim ugljikohidratima, idealno cjelovitim žitaricama
– Unesite 30 grama vlakana dnevno
– Konzumirajte mliječne proizvode s manjim postotkom masti
– Jedite mahunarke, ribu, jaja, meso i druge proteine (uključujući dvije porcije ribe svaki tjedan)
– Koristite ulja dobivena iz biljaka i sjemenki
– Pijte šest do osam čaša vode dnevno
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!