Heljda je vrsta žitarice koja se često koristi u prehrani. Unatoč nazivu, heljda nije prava žitarica jer ne potječe iz porodice trava, već je riječ o sjemenki zeljaste biljke iz porodice Polygonaceae. Ima dugogodišnju povijest uzgoja i konzumacije te je široko rasprostranjena u različitim dijelovima svijeta. Najpoznatije sorte heljde su smeđa heljda i crna heljda.
Često se koristi kod osoba koje imaju celijakiju ili iz drugog razloga izbjegavaju gluten jer, osim što ne sadrži gluten, ima visoku proteinsku vrijednost. U prehrani se heljda može koristiti na različite načine. Najčešće se koristi kao prilog ili kao osnova za salate, juhe ili kaše. Od heljde se također može pripremati brašno koje se koristi za pečenje kruha, peciva i palačinki od heljde.
Iako rijeko, pripremati se može i čaj od heljde.
Riječ je o Sobacha čaju koji potječe iz Japana gdje se heljda uzgaja stoljećima. Iako se heljda primarno uzgajala zbog svojih zrna, tijekom procesa mljevenja su ostale ljuske koje su se koristile za pripremu čaja.
Hranjivi sastav čaja od heljde
Sjemenke heljde imaju karakterističan oblik i bogate su hranjivim tvarima. One su izvor proteina, dijetalnih vlakana, vitamina B kompleksa, minerala poput mangana, bakra, magnezija i fosfora, te antioksidansa. Iako se prilikom kuhanja čaja od heljde velik dio hranjivog sastava izgubi zbog termalne obrade, dio ipak ostaje.
Ovo su najpoznatiji sastojci heljde zbog kojih se često koristi u prehrani:
– proteini: heljda je izvor kvalitetnih biljnih proteina te sadrži svih osam esencijalnih aminokiselina, što je čini izvrsnim izborom za vegetarijance i vegane
– dijetalna vlakna: bogata je dijetalnim vlaknima, posebno netopivim vlaknima koja su važna za regulaciju probave, podržavanje zdrave crijevne flore i održavanje osjećaja sitosti
– minerali: sadrži mangan, magnezij, fosfor, bakar i željezo
– vitamini: sadrži različite vitamine B kompleksa, kao što su tiamin (B1), niacin (B3), riboflavin (B2) i folat (B9). Ovi vitamini igraju važnu ulogu u metabolizmu energije, podržavanju zdravlja živčanog sustava i sintezi DNA i crvenih krvnih stanica
– antioksidansi: sadrži antioksidanse kao što su rutin, kvercetin i druge flavonoidne spojeve koji pomažu u neutraliziranju slobodnih radikala u tijelu i mogu pružiti zaštitu od oksidativnog stresa koji može doprinijeti razvoju bolesti poput kardiovaskularnih bolesti, upala i raka
Prednosti čaja od heljde
Čaj od heljde se priprema od hranjivih sjemenki, no vrlo je rijedak napitak na našem području. Najčešće se koristi u azijskoj kuhinji gdje se pije kao tradicionalni čaj od prženih sjemenki heljde, odnosno ljuskica, koje se mogu i ne moraju samljeti.
U Japanu se ovaj tradicionalni čaj naziva Sobacha te mu se pripisuju brojne zdravstvene prednosti. Na tim područjima se konzumira već stoljećima kao aromatičan i osvježavajući napitak. Okus čaja od heljde je blago orašast, a neki ga uspoređuju s okusom kestena.
Ovaj čaj se obično koristi za rješavanje probavnih problema jer je bogat dijetalnim vlaknima koji pomažu u regulaciji probave. Osim toga ima pozitivna svojstva na zdravlje mjehura i bubrega, kao i za zdravlje srca zbog razine antioksidansa koje sadrži.
Ovo su još neke od prednosti čaja od heljde:
– spušta razinu lošeg LDL kolesterola
– smanjuje razinu glukoze u krvi
– pomaže u smanjivanju oksidativnog stresa
– pomaže zdravlju srca i krvnih žila
– poboljšava probavu i jača imunološki sustav
– regulira razinu šećera u krvi
– pospješuje rad i smanjuje upalu jetre
Priprema čaja od heljde
Za izradu čaja od heljde možete kupiti već gotovu mljevenu mješavinu ili raditi čaj od sjemenki heljde koje biste trebali prethodno prepržiti. Nakon toga je priprema ista kao i kod drugih čajeva.
Za pripremu čaja od heljde će vam trebati oko dvije žlice sjemenki. Prvo ih stavite na tavu na srednjoj vatri kako bi se lagano prepržile oko pet minuta. Kada dobiju tamno smeđu boju, mogu se koristiti za pripremu čaja. Stavite kuhati oko 600ml vode pa kada proključa prelijte preko dvije žlice prepržene heljde. Ostavite da stoji oko 10 minuta pa procijedite. Po želji možete dodati limuna i meda.
Čaj možete piti hladan ili vruć, ne više od dvije šalice dnevno.
Gdje kupiti heljdu i njena cijena u Hrvatskoj
Heljdu možete kupiti u većini prodavaonica zdravom hranom u Hrvatskoj ili u supermarketima. Cijena za oko 40 grama sjemenki će biti oko 1,50 eura. Heljdinu krupicu, koju također možete koristiti za pripremu čaja od heljde, ćete platiti oko tri eura za 500 grama.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!