Svjetski dan moždanog udara prilika je da se podsjeti na važnost prevencije i educira javnost o čimbenicima rizika pa je za N1 Studio uživo kod naše Nataše Božić govorio liječnik, neurolog sa Zavoda za neurologiju Kliničke bolnice Sveti Duh doc.prim.dr.sc. Hrvoje Budinčević.
Odlukom Svjetske zdravstvene organizacija na današnji dan obilježava se Svjetski dan moždanog udara. U svijetu će jedna od četiri odrasle osobe starije od 25 godina doživjeti moždani udar – koji je jedan od vodećih uzroka smrtnosti i invaliditeta.
Govoreći o važnosti ranog prepoznavanja simptoma moždanog udara, Budinčević je objasnio kako nam može pomoći akronim GROM – G kao pojava nerazumljivog govora, R kao otežano razumijevanje, O kao oduzetost ruke, te M – kao minute u kojima je potrebno hitno reagirati i pozvati hitnu pomoć kako bi pacijent dobio pravovremenu i spasonosnu liječničku intervenciju.
“Vrijeme je neobično bitno da se zna kad je moždani udar nastupio, te da se reagira što prije. Što prije reagiramo i primijenimo pravu terapiju, možemo značajno smanjiti onesposobljenost i olakšati kasniju rehabilitaciju”, objašnjava Budinčević.
Na pitanje što treba učiniti ako osoba u našoj okolini doživljava moždani udar, Budinčević je jasan: odmah pozvati hitnu pomoć: “Ne preporuča se pacijente sa simptomima moždanog udara prevoziti osobnim automobilom u bolnicu. Kad pacijent dolazi Hitnom pomoći, onda liječnički tim u bolnici već ima prethodnu notifikaciju.”
“Mi više niti ne govorimo o zlatnom satu, nego gledamo da u roku od samo pola sata već kod pacijenta sa, primjerice, ishemijskim moždanim udarom primijenimo trombolizu”, pojasnio je Budinčević koji u razgovoru za N1 navodi i korisne savjete kako prevencijom smanjiti opasnost od moždanog udara za čak 90 posto.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!