Je li sigurno šetati s bebama i malom djecom po magli?

Zdravlje 15. stu 202408:15 0 komentara
Unsplash / Ilustracija

Loša kvaliteta zraka postala je tema mnogima u posljednjih nekoliko dana. Liječnici upozoravaju - to kod nekih može utjecati i na zdravlje. Dolaskom hladnijih dana u idućim tjednima očekuju porast bolesti dišnih puteva i kod djece i kod odraslih.

Loša kvaliteta zraka

Naime, kakvoća zraka danima je loša, zbog čega se osjetljivim skupinama ne preporučuje dugotrajno provođenje vremena na otvorenom, osobito ako osjete simptome kao što su otežano disanje i iritacija grla. Magla, koja često zimi prekriva grad, može biti ugodna za oči, no postavlja se pitanje je li sigurno izvoditi bebe i malu djecu na svjež zrak kad je ona prisutna.

Magla sama po sebi nije štetna; to su kapljice vode koje lebde u zraku. No, problem nastaje kada se u magli zadrže štetne čestice iz zraka, kao što su onečišćenja od automobila, industrijskih emisija i kućanstava koja koriste fosilna goriva za grijanje. Te čestice mogu pogoršati kvalitetu zraka, osobito tijekom zimskih dana kada su temperature niže, a zrak stagnira.

Liječnici savjetu da je za vrijeme onečišćenog zraka preporučljivo da djeca baš ne borave na otvorenom, posebice ona koja imaju zdravstvene tegobe.

“Djeca s kroničnim bolestima, djeca s alergijskim bolestima, astmatičari…”, rekao je liječnik Milan Jurić za Dnevnik Nove TV.

Dolaskom hladnijih dana i hitni dječji odjeli bit će puni. Trenutačno je najviše djece s RSV-om, gripom, rinovirusom. “U idućim tjednima očekujemo porast respiratornih infekcija, vjerojatno najveći val će biti u adventsko vrijeme”, pojašnjava Jurić.

Utjecaj magle na djecu

Djeca, osobito bebe, osjetljivija su na onečišćenje zraka. Njihov dišni sustav još se uvijek razvija, a udisanje štetnih čestica može iritirati dišne puteve, uzrokovati kašalj, otežano disanje te čak potaknuti astmatične napade kod djece sklone alergijama. Također, istraživanja pokazuju da dugotrajna izloženost lošem zraku može utjecati na cjelokupno zdravlje djeteta.

Smijemo li šetati s djecom po magli?

Prema preporukama stručnjaka za javno zdravstvo, u dane kad je kvaliteta zraka vrlo loša, najbolje je izbjegavati duže šetnje, osobito ujutro kad je magla najgušća. Ako je moguće, šetnje s bebama i malom djecom treba ograničiti na kraće periode ili odgoditi do kasnijih sati, kad se magla povuče i zrak malo pročisti.

Kako zaštititi djecu?

  • Pratite indekse kvalitete zraka: Danas postoje aplikacije koje vam mogu reći kakva je kvaliteta zraka u vašoj blizini. Ako su vrijednosti visoke, razmislite o odgađanju boravka na otvorenom.
  • Birajte parkove i zelene površine: Ako već izlazite, bolje je posjetiti parkove ili područja dalje od prometnica jer su razine onečišćenja obično niže u prirodnim okolišima.
  • Izbjegavajte jutarnje šetnje: Magla je najgušća ujutro, stoga je za zdravlje djeteta bolje pričekati kasnije sate kada se zrak može malo razbistriti.

Dok magla sama po sebi nije opasna, zrak pun onečišćenja može imati negativne učinke na zdravlje malih beba i djece. Razboritost i prilagođavanje vremenskim uvjetima, kao i pratnja stručnih preporuka o kvaliteti zraka, mogu pomoći roditeljima da zaštite svoje najmlađe te im pruže sigurno i zdravo okruženje za rast.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!