Melatonin za djecu: Kada ga pravilno dozirati i koliko je zapravo siguran za vaše mališane?

Zdravlje 24. srp 202415:05 0 komentara
melatonin za djecu
Pexels

Melatonin za djecu se koristi kada dijete, zbog prevelike uzbuđenosti, stresa ili poremećaja hiperaktivnosti ne može zaspati. Iako je melatonin za djecu koristan u brojnim situacijama, ne bi smio biti dugoročno i svakodnevno rješenje.

Melatonin koji se, u ljekarnama, kupuje kao suplement je sintetička verzija hormona koji mozak proizvodi kako bi nam pomogao da zaspemo.

Mozak melatonin ispušta navečer, odnosno stimuliran je mrakom i zbog toga se osjećamo pospano, a ujutro ga, kada mozak primi svjetlost, prestane ispuštati i više ga ne ispušta tijekom dana.

Prirodni melatonin regulira naš biološki ritam koji je zadužen za naš svakodnevni ritam spavanja i budnosti, a sintetički melatonin koji dolazi u obliku suplemenata to oponaša.

Suplemente melatonina često uzimaju osobe koje imaju poteškoća s umirivanjem prije spavanja te osobe kojima je teško zaspati, a nije rijetkost da se on daje i djeci.

Kako dozirati melatonin za djecu?

Melatonin koriste neki odrasli, a mogu ga koristiti i djeca. Služi za lakši san, posebno prije određenog stresa ili straha.

Prije davanja melatonina djetetu, najbolje bi bilo posavjetovati se s pedijatrom kako bi on, prema starosti i težini djeteta odredio koje količine melatonina su preporučljive te u koje doba dana bi ga bilo najbolje dati djetetu.

Ako melatonin djetetu dajete na svoju ruku, počnite s najmanjom dozom koja je, ovisno o obliku u kojemu ga dajete, naznačena na samom pakiranju.

Doze nemojte prekoračiti, a obratite pozornost i na upute kako se sam ova preparat uzima.

Je li melatonin siguran za djecu?

Melatonin za djecu dolazi u raznim oblicima kao što su gumeni bomboni, lizalice, kapsule i slično te se smatra generalno sigurnim.

Također, kao i odraslim osobama, melatonin će djeci koja pate od nesanice pomoći da lakše utonu u san.

Najčešće se primjenjuje kod djece koja su u spektru autizma te djece s ADHD-om kod kojih se često radi o dugotrajnoj primjeni.

S vremena na vrijeme se melatonin može dati i djetetu koje ne može zaspati zbog kratkoročnog pozitivnog ili negativnog stresa kao što je recimo prevelika uzbuđenost zbog nekog nadolazećeg događaja ili strah pred školski ispit.

Nuspojave nakon uzimanja melatonina su jako rijetke, ali i ako se pojave, uglavnom su blage, a mogu se manifestirati kroz:

vrtoglavicu

glavobolju

– promjene u raspoloženju

– noćne more

– jutarnju omamljenost

Melatonin nije jedino rješenje

Iako suplementi melatonina kod svakoga, pa tako i kod djece, izazivaju pospanost i potiču dijete da brže zaspi, on ne smije biti zamjena za zdravu rutinu spavanja.

Stoga, iako dijete ima poteškoća s uspavljivanjem ili održavanjem sna, jako je važno da ono svakoga dana ide spavati u isto vrijeme te da otprilike u isto vrijeme ustaje.

Također, dijete bi trebalo spavati u mirnom, ugodnom i zamračenom okruženju.

Treba paziti i da barem tri sata prije spavanja ne konzumira slatkiše i slatke napitke. Osim toga na san može utjecati i takozvano plavo svijetlo na mobitelu.

Zato se nekoliko sati pred spavanje ne bi smio koristiti mobitel ni drugi ekrani koji, zbog plave svjetlosti, mozgu šalju signale da je vani dan i da ne treba ispuštati melatonin.

Zaključak

Melatonin koji se kupuje kao suplement je sintetička verzija hormona koji mozak proizvodi kako bi nam pomogao da zaspemo.

Melatonin kod djece se koristi kada ona zbog prevelike uzbuđenosti, stresa ili poremećaja hiperaktivnosti ne mogu zaspati.

Smatra se generalno sigurnim i rijetko kada ima nuspojave, ali se prije davanja djeci savjetuje razgovarati s liječnikom.

Također, suplement melatonina ne bi smio biti dugoročno rješenje već bi dijete trebalo imati ujednačenu rutinu spavanja, spavati u mirnom i zamračenom okruženju te ne koristiti mobitel i slične uređaje prije spavanja.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

PROČITAJTE JOŠ

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!