Liječnica otkrila pet znakova koji pokazuju da jedete previše šećera

Zdravlje 02. lis 202419:06 0 komentara
Pexels/Ilustracija

Unatoč našim najboljim naporima, možda još uvijek unosimo više šećera nego što mislimo. Mnoge namirnice sadrže šećer za koji možda ni ne znamo da je prisutan. To je zato što može biti naveden kao sastojak pod drugim imenom, poput saharoze, kukuruznog sirupa ili dekstroze.

Previše šećera povezano je s brojnim zdravstvenim problemima poput pretilosti, dijabetesa, visokog krvnog tlaka, propadanja zubi i visokog kolesterola.

Stoga je važno prepoznati bilo kakve znakove upozorenja da unosite previše šećera.

Dr. Lela Ahlemann je podijelila za Express pet simptoma na koje treba paziti:

Dobivanje na težini i stalna glad

Šećer je bogat kalorijama, što znači da previše šećera može dovesti do brzog dobivanja na težini.

Međutim, to nije jedini razlog zbog kojeg može doći do povećanja kilograma.

Dr. Ahlemann je objasnila da vas šećer može ostaviti i “stalno” gladnima.

Rekla je: “Razlog tome je što šećer kratkoročno povećava razinu glukoze u krvi, ali ne daje osjećaj sitosti zbog nedostatka vlakana. Kad ste stalno gladni, na kraju jedete više nego što vam je potrebno, što na kraju dovodi do povećanja težine.”

Akne

Dr. Ahlemann je otkrila da unos šećera može povećati razinu hormona zvanog IGF-1.

“Zajedno s inzulinom, IGF-1 stimulira lojne žlijezde i prekomjernu keratinizaciju u području lojnih žlijezda, zbog čega one postaju začepljene, što dovodi do akni i upala,” rekla je.

Žudnja za hranom i promjene raspoloženja

Unos šećera uzrokuje brzo povećanje razine glukoze, što dovodi do otpuštanja inzulina.

No, ovaj skok često je toliko jak da se razina šećera u krvi ne vraća na normalnu razinu, već pada ispod početne točke, rekla je dr. Ahlemann.

Dodala je: “Ovo se naziva hipoglikemija, što zatim dovodi do žudnje za hranom. Kod nekih ljudi to također izaziva promjene raspoloženja i razdražljivost.”

Slab imunološki sustav

Ako se razbolijevate češće nego inače, to bi mogla biti posljedica vaše prehrane – točnije unosa šećera.

Dr. Ahlemann je rekla: “Normalno, šećer se apsorbira u tijelu putem tankog crijeva. Međutim, ako količina jednostavnih šećera, poput glukoze i fruktoze premašuje kapacitet našeg tankog crijeva, oni završavaju u debelom crijevu.”

Ubrzano starenje

Dr. Ahlemann je rekla da je znanstveno dokazano kako visok unos šećera dovodi do stvaranja naprednih produkata glikacije (AGE), koji uništavaju kolagenska vlakna.

Dodala je: “Kada ima previše AGE-a, naša kolagenska vlakna postaju kruta, lomljiva i propadaju. Tijelo također manje može samo sebe popravljati, što znači da kvaliteta našeg kolagena dodatno opada.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!