U Hrvatskoj čak trećina populacije puši: “Puno bismo napravili da se pridržavamo jednog zakona…”

Zdravlje 29. ruj 202411:19 0 komentara

U Hrvatskoj trećina populacije puši, čak 19 posto djece svakodnevno. Napokon se mijenjaju pravila koja se odnose na električne cigarete i nikotinske proizvode, no je li to dovoljno? Zašto u Hrvatskoj imamo toliko liberalna pravila za pušenje u zatvorenim prostorima dok se suočavamo s pravom javnozdravstvenom krizom i drastičnim povećanjem smrtnosti od bolesti koje su povezane s pušenjem? U TNT-u govore dr. Dijana Mayer s HZJZ-a i pulmolog, dr. Luka Vrbanić iz KBC-a Sestre milosrdnice.

Dr. Dijana Mayer je objasnila tri novine koje dolaze s izmjenama zakona: “Prijašnja direktiva je imala u svom naputku da se grijani duhanski proizvodi izuzmu iz zakona, odnosno da ne budu definirani i da se vode pod nove duhanske proizvode.

Zakon sada mora biti usklađen prema novoj direktivi koja je vrlo jasna i odnosi se samo na definiciju grijanih duhanskih proizvoda. Oni su i dalje novi duhanski proizvodi, ali mogu biti i bezdimni i proizvodi za pušenje. Uvedena je definicija, zabranjena je prodaja maloljetnicima i zabranjeno je korištenje u zatvorenim javnim prostorima.”

“Po meni vrlo važan stavak je i da je ministar zdravstva ovlašten da zabrani neki novi nikotinski proizvod koji će se pojaviti na tržištu”, dodala je.

N1

Dr. Vrbanić ističe kroničnu opstruktivnu plućnu bolest kao najčešću bolest koju susreće u ordinaciji: “Ona je ujedno i treći najčešći uzrok smrti kod ljudi, a i prva dva, srčani i moždani udar su direktno povezani s pušenjem.”

“Imamo i veći postotak raka pluća nego u drugim dijelovima zapadnog svijeta”, kazao je pulmolog.

Na koji način cigareta šteti plućima?

“Cigaretni dim i bilo što što nije zrak, a ulazi u pluća, može direktno oštećivati stanice bronhalnog epitela”, kazao je dr. Vrbanić, a zatim objasnio:

“One mogu biti umrtvljene nikotinom i drugim kemijskim spojevima koji se stvaraju u dimu cigarete. Mogu uzrokovati upalu i gubi se fina arhitektonika pluća, što sve može dovesti do raka pluća.”

A koliko su opasnosti izloženi pasivni pušači?

Pulmolog objašnjava da je direktno kod uvlačenja dima rizik od bolesti puno veći, ali i pasivni pušači su izloženi: “50% onog što je pušač popušio završi kod pasivnog pušača.”

N1

Zašto imamo toliko liberalna pravila kada je riječ o pušenju?

“Mi i sad imamo dobre zakone, ali treba ih poštivati. Puno bismo napravili već da se samo pridržavamo zakona da ne prodajemo osobama mlađim od 18 godina. Provođenje zakona je očito teško”, smatra dr. Mayer.

“Zakonska regulativa već postoji i bilo bi dobro da se već toga pridržavamo. Ono što će nužno dovesti do toga da se smanji broj pušača je da ti zakoni budu još restriktivniji. Zemlje koje imaju restriktivne zakone imaju manji broj pušača”, zaključio je dr. Vrbanić.

N1

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!