Lokalna anestezija: Vrste, kada se primjenjuje i koje su sve moguće nuspojave?

lokalna anestezija
Pexels

Lokalna anestezija primjenjuje se samo na mali dio tijela, odnosno područje na kojemu će biti proveden neki zahvat. Ova vrsta anestezije funkcionira na način da anestetik koji je nanesen na neko područje umrtvi živce te ih sprječava da osjećaj boli prenesu do mozga.

Lokalna anestezija je postupak kojim se, primjenom anestetika, privremeno umrtvljuje mali dio tijela kako bi se bezbolno proveo neki kirurški zahvat, vađenje zuba, dijagnostički postupak poput biopsije i slično.

Lokalna anestezija se od opće anestezije razlikuje po tome što ste, za vrijeme provođenja zahvata budni, odnosno u potpunosti svjesni svega što se događa.

Vrste lokalne anestezije

Lokalna anestezija služi da umrtvi samo dio tijela na kojem se radi određeni zahvat. Kod nje anestetik koji je nanesen umrtvi živce pa osjećaj boli ne dolazi do mozga.

S obzirom na način na koji se primjenjuje postoje dvije vrste lokalne anestezije: topička anestezija i anestezija koja se ubrizgava injekcijom.

1. Topička anestezija

Topički anestetici primjenjuju se izravno na kožu ili sluznici, poput unutrašnjosti nosa, usta ili grla i dolaze u obliku:

– tekućina

– krema

– gelova

– sprejeva

– flastera

Topička lokalna anestezija koristi se za postupke kao što su: nanošenje ili uklanjanje šavova, bilo koji postupak koji uključuje ubod kože iglom, postavljanje katetera, tretiranje kože laserom, operacija ili vađenje zuba.

Neki anestetici koji se primjenjuju izravno na kožu se mogu kupiti i u ljekarnama i najčešće se koriste za suzbijanje boli kod otvorenih rana, opeklina nižeg stupnja, osipa, ugriza insekata, hemoroida i jako upaljenog grla.

2. Anestezija koja se ubrizgava injekcijom

Anestezija koja se ubrizgava injekcijom, ubrizgava se u tkivo koje će biti tretirano, a ne u venu te se uglavnom koristi za:

– saniranje korijena zuba

– biopsiju kože, koštane srži i slično

– uklanjanje potkožnih izraslina

– uklanjanje madeža

O tome koja vrsta lokalne anestezije vam je potrebna odredit će liječnik koji provodi određeni zahvat. Liječnik će odluku donijeti na osnovu nekoliko čimbenika kao što su trajanje zahvata, položaj i veličina područja koje je potrebno umrtviti, a ulogu će imati i lijekovi koje pijete i vaše opće zdravstveno stanje.

Nuspojave lokalne anestezije

Lokalna anestezija generalno je sigurna i uglavnom ne uzrokuje nikakve nuspojave osim trnaca na tretiranom području nakon što anestetik počne slabiti.

Jedna od zaista rijetkih nuspojava lokalne anestezije je alergijska reakcija, ali ona se pojavljuje kod jako malog broja ljudi.

Osoba koja je primila lokalnu anesteziju treba paziti da se ne ozlijedi u trenutku kada ne osjeća bol, npr. da se ne ugrize za obraz ili jezik nakon stomatološkog tretmana.

Ovo su privremene nuspojave lokalne anestezije koje se mogu javiti kod nekih ljudi:

– zamagljen vid, vrtoglavica i povraćanje

glavobolje

– trzanje mišića

– nastavljenu utrnulost, slabost ili trnce

Neki pojedinci također mogu imati alergijsku reakciju i razviti osip, svrbež i poteškoće s disanjem.

Osim toga, ponekad može nastupiti i cijanoza – gdje koža pacijenta postaje plavkasta ili sivkasta kod osoba tamnije puti. Ovo se događa zbog problema s cirkulacijom ili nedostatne oksigenacije krvi.

Predoziranje lokalnom anestezijom također može dovesti do napadaja, koji mogu biti opasni po život.

Zaključak

Lokalna anestezija se primjenjuje kako bi se spriječila bol prilikom manjih operativnih zahvata na način da se ‘umrtvi’ dio tijela.

Postoje dvije vrste lokalne anestezije – topička anestezija, odnosno anestetici koji se nanose izravno na kožu te anestetici koji se u tkivo ubrizgavaju injekcijom.

Nuspojave lokalne anestezije su gotovo pa nepostojeće, a samo jako mali broj osoba ima alergijsku reakciju na anestetike koji se primjenjuju lokalno.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.