Uzroci posebno neugodnog mirisa stolice mogu biti razni, a najčešće je to hrana bogata sumporom, dehidracija i razne infekcije.
Svi znamo da stolica ili izmet ne miriše po cvijeću jer je ipak riječ o otpadnim tvarima koje organizam nije mogao apsorbirati niti preraditi. No, ako ste primijetili da vam je miris izmeta u posljednje vrijeme čudan i neugodan, on može biti znak raznih zdravstvenih problema.
U mnogim slučajevima, smrdljiva stolica javlja se zbog hrane koju ljudi jedu i bakterija prisutnih u debelom crijevu. Obično se uz neugodan miris javljaju i proljev, nadutost i vjetrovi, a nekad i bol u predjelu želuca i crijeva. Posebno smrdljive stolice obično su tekuće i mekane i imaju svjetliju boju, što ukazuje da nešto nije u redu.
Uzroci neugodnog mirisa izmeta
Čak i neke promjene u prehrani mogu utjecati na miris vaše stolice, no postoje i mnogi drugi razlozi, od kojih su najčešći sljedeći.
1. Hrana bogata sumporom
Meso, jaja, mliječni proizvodi, češnjak i neko povrće poput prokulica sadrže mnogo sumpora, a takva hrana je teže probavljiva. Kada konačno dospije u debelo crijevo, bakterije pokušavaju razgraditi sumpor. Ovaj proces stvara vodik i ugljični dioksid bez mirisa kao i sumporovodik neugodnog mirisa.
Kad se ovi plinovi pomiješaju sa stolicom, nastaje još neugodniji smrad.
2. Malapsorpcija
Malapsorpcija se javlja kada vaše tijelo ne može apsorbirati odgovarajuću količinu hranjivih tvari iz hrane koju jedete. Razlog za to je obično infekcija ili bolest koja sprječava crijeva da apsorbiraju hranjive tvari.
Uobičajeni uzroci malapsorpcije su:
– celijakija (reakcija na gluten koja oštećuje sluznicu tankog crijeva i sprječava pravilnu apsorpciju hranjivih tvari)
– upalna bolest crijeva (IBD), kao što je Crohnova bolest ili ulcerozni kolitis
– intolerancija na ugljikohidrate, što je nesposobnost potpunog prerađivanja šećera i škroba
– intolerancija na mliječne proteine
– alergija na hranu
IBD je autoimuno stanje koje može uzrokovati upalu crijeva. Ako imate IBD, konzumacija određene hrane može izazvati upalu crijeva. Osobe s IBD-om često se žale na smrdljiv proljev ili zatvor.
3. Infekcija
Gastroenteritis, upala želuca i crijeva, može se pojaviti nakon konzumacije hrane kontaminirane bakterijama kao što su E. coli ili salmonela, virusima i parazitima. Ubrzo nakon razvoja infekcije možete osjetiti trbušne grčeve, a stolica postaje smrdljiva i tekuća.
4. Dehidracija
Nedovoljan unos vode također može biti jedan od razloga smrdljivije stolice nego inače. Naime, izmet se sastoji od oko 75 posto vode i 25 posto organske tvari. Kada unosite dovoljno tekućine, ona pomaže stolici da se lakše kreće kroz probavni trakt i olakšava zdravo pražnjenje crijeva.
Dehidracija povećava rizik za zatvor jer tekućine koje obično pomažu probavljenoj hrani proći kroz crijeva apsorbira vaša stolica. Što duže stoji u crijevima, to ima neugodniji miris.
5. Lijekovi i dodaci prehrani
Miris stolice može se pogoršati nakon terapije antibioticima i takav ostaje sve dok se bakterijska flora ne obnovi. Uzimanje nekih multivitamina bez recepta također može uzrokovati smrdljivu stolicu ako ste alergični na sastojke dodataka prehrani. Također, ako ste uzeli veće količine vitamina A, D, E i K, odmah se javite liječniku jer to može biti opasno po život.
6. Krv u stolici
Stolica koja miriše na metal obično upućuje na to da se u njoj nalaze tragovi krvi. Takav miris obično se javlja uz tamnu boju stolice, a može biti vidljiva i sama krv. Osim navedenih, na miris stolice mogu utjecati još i kronični pankreatitis, cistična fibroza, sindrom kratkog crijeva.
Kako spriječiti neugodan miris izmeta?
Kvalitetno pražnjenje crijeva od veće je važnosti no što mislite, zato ni pod koju cijenu nemojte dugo zadržavati stolicu u sebi. Izbjegavajte jesti puno hrane bogate sumporom, kao i sirovo ili nepasterizirano mlijeko.
Također, unosite dovoljno tekućine i vlakana te se pridržavajte plana prehrane ako imate bolest koja utječe na način na koji apsorbirate hranu ili na način na koji vaše tijelo reagira na konzumaciju određene hrane.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!