Cjepiva su dizajnirana tako da aktiviraju imuni sustav i neki stručnjaci se pitaju može li to privremeno utjecati na menstrualni ciklus. Znanstvenici su počeli s istraživanjima, ali još uvijek se ne zna mogu li cjepiva protiv koronavirusa utjecati na menstrualni ciklus kod žena.
Dosad su se nepravilna krvarenja prijavljivala anegdotski i bilo je teško utvrditi vezu između promjena u ciklusu i cjepiva. Promjene koje su prijavljene mogle su biti i rezultat utjecaja nekih drugih faktora, poput stresa, prehrane ili životnih navika. Nedostajali su i odaci koij bi pratili promjenu ciklusa nakon primanja cjepiva u globalu.
Ako bi znanstvenici u konačnici utvrdili da postoji veza između cjepiva i kratkotrajnih promjena u ciklusu, to, smatraju, i dalje ne bio dovoljan razloga za izbjegavanje cjepiva.
“Prednosti cjepiva zasigurno nadmašuju jedan težak ciklus, i ako jesu povezani”, smatra ginekologinja i profesorica na Medicinskom fakultetu Sveučilišta Yale, Mary Jane Minkin.
Nedavno je pokrenuto istraživanje koje bi trebalo prikupiti podatke o ovome. Iako nalazi neće utvrditi postoji li veza između cjepiva protiv koronavirusa i promjena menstrualnog ciklusa, mogli bi pomoću u postavljanju temelja za daljnja istraživanja, kaže jedna od istraživačica sa Sveučilišta u St. Louisu, Katharine Lee.
I ginekologinja Jen Gunter iz San Francisca kaže da je moguće da postoji povezanost jer sluznica maternice sadrži imune stanice koje pomažu u zaštiti maternice.
Prema američkom Centru za kontrolu i prevenciju bolesti, ne postoje dokazi da bilo koje cjepivo, uključujući ono protiv koronavirusa, utječe na plodnost, prenosi AP.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!