Koristeći novi pristup razvoju cjepiva, istraživači su možda pronašli potencijalno rješenje za problem bakterija otpornih na antibiotike.
Njihovo eksperimentalno cjepivo omogućilo je miševima visoku razinu imuniteta protiv smrtonosnih razina Staphylococcus aureusa i njegovog “superbakterijskog” oblika S. aureusa otpornog na meticilin ili MRSA, objavili su znanstvenici u Nature Communications.
Pretjerana uporaba antibiotika dovela je do razvoja superbakterija otpornih na najčešće dostupne tretmane. Stoga, novi antibiotici ili druga rješenja prijeko su potrebni, kažu zdravstveni stručnjaci.
Kako bi razvili cjepivo, istraživači moraju identificirati molekulu koju će tijelo označiti kao stranu. Ove molekule, ili antigeni, potiču imunološki sustav da stvara antitijela za borbu protiv budućih infekcija.
Dok se većina cjepiva oslanja na proteinske antigene, novo cjepivo koristi ugljikohidrat koji se zove polisaharid poli-beta-(1-6)-N-acetilglukozamin ili PNAG, koji je prisutan na staničnoj stijenci mnogih bakterija.
Znanstvenici su uspjeli identificirati 32 PNAG ugljikohidrata i svi se sastoje od pet šećera, ali s različitim obrascima određenih molekularnih komponenti, koje su ili vezane za drugu malu molekulu zvanu acetilna skupina, ili uopće nisu vezane.
Tim je pronašao dvije verzije PNAG-a koje su posebno obećavale i povezao ih s virusom koji inficira bakterije.
Zajedno s virusom, dvije kombinacije PNAG-a pružile su miševima “gotovo potpunu zaštitu” protiv infekcija S. aureusom i MRSA, s minimalnim utjecajem na zdrave organizme koji žive u crijevima.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Pridruži se raspravi ili pročitaj komentare