Esktremne vrućine zahvatile su dobar dio južne Europe, uključujući i Hrvatsku. Postoji niz savjeta i preporuka koje vam mogu pomoći u tome da se zaštitite tijekom vrućih ljetnih mjeseci.
Jedna od najvažnijih stvari jest dovoljan unos vode. Pijte redovito negaziranu vodu te niskokalorične napitke bez kofeina, alkohola i šećera da njima ne izazovete jaču dehidraciju. Možete se samo osvježiti tako da u ustima rastopite kockicu, dvije leda.
Dehidraciju od vrućina izbjegnite uzimanjem razrijeđenog soka kao što je limunada i to odrasli svakih 1-2 sata, a djeca svakih 15-20 minuta po 1 do 2 žlice ili gutljaj vode. Nemojte čekati osjećaj žeđi da biste povećali unos tekućine, pogotovo kod starijih osoba koje imaju slabiji osjećaj žeđi.
Izbjegavajte boravak na direktnom suncu u razdoblju od 10-17 sati, poglavito djeca, trudnice, starije osobe, srčani bolesnici i bolesnici s kroničnim bolestima (mentalne bolesti, dijabetes i dr.)
Nosite laganu široku svijetlu odjeću od prirodnih materijala. Ako idete izvan doma stavite šešir širokog oboda ili kapu i sunčane naočale, a korisna su zaštita od direktnog sunca i kišobrani i lepeza za rashlađivanje zraka.
Kako odabrati kremu?
Također, važno je nanositi i kremu sa zaštitnim faktorom. Profesor Brian Diffey iz Britanske udruge dermatologa za Telegraph je kazao da su tri stvari na koje morate obratiti pažnju prilikom odabira kreme za sunčanje.
Prvo, potreban vam je zaštitni faktor koji je prikladan za ono što namjeravate raditi na suncu – potreban vam je faktor 30 ili više ako ćete biti vani na suncu dulje od samo nekoliko minuta. Dakle, isto vrijedi i tijekom toplinskih valova. Poželjeno je koristiti zaštitna sredstva s najvećim faktorom (>30).
Drugo, potrebna vam je vrsta kreme za sunčanje koja će apsorbirati “široki raspon različitih UV valnih duljina”. Diffey savjetuje da pogledate broj zvjezdica na kremi. Maksimalno ih je pet, a Diffey savjetuje da uzmete onu kremu koja ima četiri ili pet zvjezdica. “To znači da dobivate široku zaštitu preko većine UV spektra.”
Treće je ono što profesor Diffey naziva “sukladnost”. “Želite odabrati proizvod koji vam je ugodan za korištenje”, kaže on. Ako vam proizvod ne odgovara na koži, nećete ga redovito nanijeti i vjerojatno nećete staviti dovoljno debeo početni sloj koji će vas štititi.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!