Rak testisa: Uzrok, simptomi i mogu li se nakon operacije imati spolni odnosi?

Zdravlje 31. ožu 202115:25 0 komentara
liječnik, medicina, doktor, stetoskop
Unsplash

Rak testisa rijedak je tumor, no najčešći je zloćudni karcinom kod muškaraca mlađe dobi, a u posljednjih 40 godina se pojavnost dvostruko povećala. Najčešće se pojavljuje kod muškaraca u dobi od 15 do 35 godina. Ova bolest je biološki dobro izlječiva ukoliko se otkrije u ranoj fazi, postotak za to prelazi 95%.

Ovaj karcinom nastaje u spolnim žlijezdama, sjemenicima ili testisima kod muškarca. U slučaju pojave raka testisa manifestacija je oteklina, čvor ili kvržica u jednom od testisa koja je često bez boli. Uz to postoje i drugi simptomi raka testisa koje nije teško prepoznati, dok neki mlađi muškarci kod pojave ovog tumora gotovo da nemaju nikakve simptome. Postoje seminomi i neseminomatozni karcinomi stanica testisa, s time da su seminomi češća pojava.

Uzrok karcinoma testisa nije u potpunosti poznat, no postoje faktori i bolesti koje bi mogle utjecati na njegovo pojavljivanje.

Kako prepoznati rak testisa?

Rak sjemenika nastaje kao tvorba u mošnjama koja može, ali ne mora biti bolna. Većina zloćudnih novotvorina testisa potječe iz zametnih stanica. Najčešći simptomi raka testisa su postupna ili nagla promjena veličine testisa i njihovo otvrdnuće.

Ovo su simptomi raka testisa:

  • naglo ili postupno povećanje testisa
  • naglo ili postupno smanjenje testisa
  • otvrdnuće testisa
  • osjećaj težine u testisima
  • bol u leđima
  • oticanje nogu
  • oteklina, čvor ili kvržica u jednom od testisa koja može i ne mora izazivati bol
  • gubitak seksualne aktivnosti i želje
  • pojava krvi u ejakulatu

Kod nekih muškaraca se može pojaviti kvržica u testisu koja je manja ili se nalazi u središnjem dijelu zbog čega ne mora biti opipljiva i kao takva ne mora izazivati nikakve simptome. Ova kvržica u tom se slučaju pronalazi ultrazvučnim pregledom.

Uz navedene simptome raka testisa, razvoj karcinoma može izazvati i nedostatak i kratkoću daha, krvavi iskašljaj, glavobolje te bolove u kostima.

Širenje raka testisa događa se u drugom stadiju bolesti kada se karcinom širi u limfne čvorove u stražnjem dijelu trbušne šupljine, a u trećem stadiju se može širiti u udaljene organe i limfne čvorove izvan trbušne šupljine. Metastaziranje karcinoma će ovisiti o tome radi li se o seminomu ili neseminomu. Neseminomski tumori koji su rjeđi se šire krvlju te se i nakon izlječenja gotovo uvijek vraća u roku dvije godine.

Uzrok karcinoma testisa

Kod tumora testisa nije u potpunosti prepoznat uzrok, no postoje neke bolesti za koje se vjeruje da su mogući uzroci. Tu spadaju kriptorhizam ili nespušteni testis u mošnji, Klinfelterov sindrom, genetska predispozicija, izloženost kemikalijama i štetnim tvarima te udarac u testis.

Kriptorhizam ili nespušteni testis u mošnji pojavljuje se zbog nesklada u ravnoteži između ženskih i muških spolnih hormona. Dječaci se mogu roditi s ovim stanjem. Klinfelterov sindrom je također urođeni poremećaj kromosoma koji može biti uzrok raka testisa.

Što se tiče nasljeđa i genetske predispozicije, ukoliko jedan brat ima rak testisa, veće su šanse da ga i drugi dobije, nego ako ga ima otac. U obiteljima u kojima je više braće, a jedan od njih ima rak, svi bi se trebali redovno kontrolirati.

Pregled i liječenje raka testisa

Da bi se liječio rak testisa prvo je potrebna dijagnoza, a prvi na redu je najčešće ultrazvučni pregled testisa s kolor doplerom te krvni testovi ili tumorski biljezi za rak testisa. Premda simptomi ne moraju uvijek biti jasni, ovaj rak se češće dijagnosticira u već prvom kliničkom stadiju raka. Rak testisa je izlječiv kod 95% bolesnika s ovom dijagnozom, no u tome je vrlo važno rano otkrivanje i samopregled koji to toga dovodi.

Operacija testisa izvodi se s ciljem odstranjivanja zloćudnog tumora, pa se tako odstranjuje oboljeli testis, a u nekim slučajevima i okolni limfni čvorovi. Nakon operacije slijedi kemoterapija i radioterapija. Ovim zahvatima želi se spriječiti daljnje širenje mikrometastaza u limfnim čvorovima.

Nakon liječenja potrebne su česte kontrole, u početku svaka tri mjeseca, a nakon toga od šest mjeseci do pet godina sve do završetka liječenja. Nakon pet godina i dalje su potrebne pretrage i kontrole barem jednom godišnje do deset godina.

Spolni odnosi nakon raka testisa

Muškarcima s rakom testisa savjetuje se pohrana sjemena s obzirom na to da se kao dio terapije koristi kemoterapija i radioterapija. Na ovaj način, pohranom sperme u banku sperme, muškarac osigurava manje probleme s plodnošću ako do njih dođe. Nakon odstranjenja testisa bez kemoterapije spermiji će se i dalje stvarati te mogu biti u dovoljnom ili nešto smanjenom broju koji je najčešće dovoljan za uspješnu oplodnju.

Spolni odnosi nakon operacije testisa bez obzira na odstranjivanje testisa zbog karcinoma, muškarac i dalje ima spolnu moć te može imati normalan seksualni život kao i prije operacije.

Pad seksualne moći i želje normalan je u početku bolesti ili kod saznavanja zbog psihološke činjenice da se radi o teškoj bolesti. Nakon terapija i povratka u zdravo stanje, povratak seksualne moći i želje je uobičajena pojava.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!