Shiitake gljive potječu iz Istočne Azije, a posebnu su po svom bogatom, zemljanom okusu, ali i mnogobrojnim zdravstvenim učincima.
Pune su vitamina D, a pomažu u osnaživanju imuniteta, zdravlju srca i mogu pomoći u borbi protiv raka.
Zašto su shiitake gljive dobre?
Shiitake gljive sadrže 90 posto vode, dobar su izvor vlakana, vitamina B i nekih minerala. Najbogatije su bakrom koji je zadužen za zdravlje krvnih žila i kosti te štiti imunitet. Sadrže i polisaharide, terpenoide i lipide koji zajedno služe za jačanje imuniteta i snižavanje kolesterola. Sadrže i mnoge iste aminokiseline kao meso.
Također, ove gljive imaju jako malo kalorija. Pola šalice svježih shiitake gljiva sadrži 34 kalorije, 2.5 grama proteina, 3 grama vlakana, 0.5 grama masti i 7 grama ugljikohidrata.
Kako se koriste shiitake gljive?
Shiitake dolaze u dva oblika, kao svježe ubrane i sušene, a mogu biti i dio začina ili suplemenata. Sušene shiitake imaju intenzivniji okus i popularnije su od svježih. Jedne i druge se koriste za izradu raznih recepata, a često su glavni sastojak brojnih vegetarijanskih jela. Kod konzumacije suhih shiitake gljiva potrebno ih je prvo namakati u toploj vodi kako bi omekšale. Ako radite jelo sa svježim gljivama, uklonite peteljke jer će ostati žilave i nakon kuhanja. Ova vrsta gljiva se sprema na isti način kao i sve druge gljive.
Shiitake kao lijek
Shiitake se koriste u tradicionalnoj kineskoj medicini. Koriste se kako bi poboljšale zdravlje i cirkulaciju, ali imaju i antibakterijska, antivirusna i antigljivična svojstva, ublažavaju upale te zbog toga što su prirodni izvor vitamina D jačaju kosti.
Moguće nuspojave
Bez obzira na niz blagodati, ove gljive u rijetkim slučajevima (kada nisu dovoljno termički obrađene) mogu izazvati osip na koži koji se pojavljuje 24 sata nakon konzumacije, a može trajati do 20 dana. Učestalo korištenje ekstrakta od shiitake gljiva može izazvati bol u trbuhu i osjetljivost na svjetlost. Kod osoba s gihtom također mogu izazvati određene nuspojave. Ljudima koji boluju od autoimunih bolesti se ne preporuča upotreba ovih gljiva jer mogu samo dodatno pojačati simptome. Ne zna se izazivaju li shiitake gljive nuspojave kod trudnica i dojilja pa se preporuča da ih izbjegavaju.
Recept za shiitake gljive
Shiitake je najjednostavnije napraviti s rižom, a mogu se dodati i brojnim povrtnim jelima kojima će dati dodatni intenzivan okus. Također, mogu se napraviti u obliku variva, juha ili gulaša pri čemu se rade na isti način kao i bilo koje druge gljive.
Evo jedan vrlo jednostavan recept kako napraviti shiitake gljive. Možete dodati povrća po želji, kao i začine.
Topla salata od shiitake gljiva i ječma
Sastojci:
- 170 g ječma
- 340 g shiitake gljiva tanko narezanih (bez stabljika)
- 5 ljutika sitno narezana
- 2 žlice limunova soka
- Sol, papar
- Maslinovo ulje
Priprema:
Skuhajte ječam dok ne omekša, oko 30 minuta i procijedite ga. U isto vrijeme u velikoj tavi zagrijete maslinovo ulje, dodajte gljive i ljutiku te pržite uz stalno miješanje dok gljive ne poprime zlatnu boju, oko sedam minuta. Dodajte limunov sok, ječam, sol i papar i sve pomiješajte. Ugasite vatru i servirajte jelo.
Dakle, shiitake gljive imaju brojne blagodati, a svakom jelu će dati zanimljiv i bogat okus. Mogu se koristiti svježe, sušene ili u obliku ekstrakta. Postoji mnogo načina kako se mogu pripremiti, a važno je da se dobro termički obrade jer u suprotnom mogu izazvati osip.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!