ADHD je vrsta poremećaja koji uzrokuje poteškoće s hiperaktivnosti, impulzivnosti i koncentracijom. Uglavnom se dijagnosticira u djetinjstvu, ali nerijetko ne bude prepoznat do odrasle dobi kada negativno utječe na kvalitetu života.
ADHD, odnosno Attention Deficit Hyperactivity Disorder je poremećaj povezan s mentalnim zdravljem koji uzrokuje razne poteškoće.
ADHD se najčešće dijagnosticira u djetinjstvu, ali nerijetko ne bude prepoznat niti dijagnosticiran sve do odrasle dobi.
ADHD kod odraslih, osobito ako se ne prepozna i ne tretira na ispravan način, može znatno utjecati na kvalitetu svakodnevnog života, posao te odnose s ljudima.
Znakovi ADHD-a kod odraslih
Simptomi ADHD-a kod odraslih mogu se smanjivati s godinama, ali uglavnom izraženi ostaju oni glavni – poteškoće s koncentracijom, nemir, odnosno hiperaktivnost te impulzivnost.
Većina odraslih osoba uglavnom nije niti svjesna da ima ADHD, već jednostavno osjećaju poteškoće s izvršavanjem svakodnevnih zadataka, održavanjem odnosa s drugim osobama, imaju nagle promjene raspoloženja i slično.
Drugi simptomi ADHD-a su i:
– poteškoće s koncentracijom
– prokrastinacija
– neorganiziranost
– često gubljenje stvari
– zaboravljivost
– poteškoće u praćenju uputa i nemogućnost izvršavanja zadataka u potpunosti
– osjećaj nemira
– stalna potreba za aktivnošću ili stimulacijom
– nemogućnost sjedenja ili stajanja potpuno mirno
ADHD iskustvo iz prve ruke
Klara (32) je sasvim slučajno otkrila da ima ADHD u odrasloj dobi.
Prvo je potražila pomoć u nekoliko navrata zbog svojeg ponašanja. Točnije, bila je često razdražljiva, imala je probleme sa spavanjem i često je mijenjala raspoloženje, a to joj je onda počelo utjecati i na svakodnevicu.
“S obzirom na to da nije bilo prevelikog pomaka odlučila sam krenuti na psihoterapiju gdje je, nakon nekoliko susreta, zbog drugih simptoma psihoterapeutkinja posumnjala na ADHD i preporučila da obavim testiranje. Osim kaosa u glavi i prostoru oko sebe bila je izražena i impulzivnost u svemu (od šopinga, prehrane, životnih odluka, konzumacije alkohola itd.), neorganiziranost, konstantno kašnjenje i gubljenje stvari, netolerancija na dosadu, konstantno mijenjanje interesa i hobija, problemi sa započinjanjem aktivnosti koje sam smatrala dosadnima i zadržavanjem pažnje, osjećaj konstantne preplavljenosti i nemira i fizička hiperaktivnost”, otkrila nam je Klara.
Dodaje kako se simptomi razlikuju od osobe do osobe pa će se i različito manifestirati kod svakoga. Neki će tako imati tjelesnu hiperaktivnost, a drugi mentalnu.
Liječenje ADHD-a kod odraslih
Ako sumnjate na ADHD, važno je prvo posjetiti liječnika koji će vas potom uputiti specijalistima kako bi se odredilo imate li zaista ADHD i ako da, u kojoj mjeri je on razvijen.
Potom će vam biti prepisana određena vrsta terapije koja se može odnositi na lijekove ili psihoterapiju ili čak oboje.
Klara je dobila terapiju i priznaje kako se dosta toga promijenilo na bolje što se tiče kontrole misli i impulsa, manje je razdražljiva, nema problema sa spavanjem, a lakše i drži fokus na poslu, što joj je prije bio veliki problem.
“S kašnjenjem i neredom se i dalje borim, no vjerujem da će psihoterapija pomoći. Dijagnoza mi je također pomogla da shvatim neke stvari s kojima se borim cijeli život jer napokon (donekle) razumijem kako mi mozak funkcionira. Također puno mi pomaže i tjelesna aktivnost”, objasnila je Klara.
Zaključak
ADHD je poremećaj povezan s mentalnim zdravljem koji uzrokuje poteškoće s koncentracijom, hiperaktivnosti i impulzivnim ponašanjem.
ADHD kod odraslih, ako se ne tretira na ispravan način, može znatno utjecati na kvalitetu svakodnevnog života, posao te odnose s ljudima.
Neki od simptoma ADHD-a kod odraslih su: neorganiziranost, poteškoće s koncentracijom, nagle promjene raspoloženja i slično.
ADHD se nakon dijagnoze može vrlo uspješno držati pod kontrolom i to najčešće lijekovima ili određenom vrstom psihoterapije.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i mreža Twitter | Facebook | Instagram | TikTok.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!