Živimo u kulturi zaluđenosti kavom. S obzirom na sve studije o tome kako šalica kave može smanjiti rizik od dijabetesa, bolest srca, moždanog udara, demencije i nekih vrsta raka... Zar može biti štete od toga? Prenijeli smo to i na svoju djecu.
Unatoč godinama upozorenje od strane pedijatara i drugih zdravstvenih djelatnika da kava i drugi napici s kofeinom, poput gaziranih i sportskih pića, mogu biti štetni za mlade, roditelji svojim mališanima, čak i potpuno maloj djeci, dopuštaju da piju takve napitke.
Studija iz 2015. otkrila je da je 14 posto ispitanih dopuštalo dvogodišnjacima da popiju i do pola šalice kave dnevno, a čak 2,5 mama koje su ispitane u okviru studije davalo je kavu svojim jednogodišnjacima.
Američka akademija pedijatara ne preporučuje kavu s kofeinom, čaj, sok, sportska pića ili druge proizvode za djecu mlađu od 12 godina, dok bi adolescenti između 12 i 18 godina trebali ograničiti unos na manje od 100 miligrama dnevno – oko veličine jedne staromodne šalice kave.
Nije riječ samo o kavi. Prema istraživanju Consumer Reportsa, boca sportskog pića može sadržavati gotovo 250 miligrama kofeina, ovisno o marki. Šalica čaja može sadržavati do 47 miligrama, dok dijetalna gazirana pića mogu sadržavati 46. Čokolada također ima nešto kofeina, količina raste kako čokolada tamni. Jedno zrno kave preliveno čokoladom može sadržavati 336 miligrama kofeina, prema Ministarstvu poljoprivrede Sjedinjenih Država.
Možete čak kupiti žvakaće gume s kofeinom, mente, gumene medvjediće i energetske pločice – i ne zaboravimo sladoled od kave, navodi CNN.
Djeca nisu minijaturni odrasli
Dječje tijelo manje je od odraslog pa je potrebna i manja količina kofeina da naruši njegovo funkcioniranje. Ono što je za odraslu osobu beznačajna količina, za dijete može biti prevelika. Previše kofeina može uzrokovati povećanje broja otkucaja srca i krvnog tlaka, može pridonijeti refluksu kiseline, ali i uzrokovati tjeskobu i poremećaje spavanja kod djece. U velikim dozama, kofein može biti opasan.
Pedijatar Mark Corkins, predsjednik odbora za prehranu Američke pedijatrijske akademije kaže kako djecu često dovoze na hitnu s nepravilnim otkucajima srca, tahikardijom.
“Neki ljudi misle da je cool dati maloj djeci gazirani sok”, kaže on.
Ograničenja se uglavnom temelje na veličini tijela, a kad tijelo naraste dovoljno da lakše metabolizira kofein, ta se ograničenja povećaju. Međutim, prema Američkoj akademiji za dječju ili adoslescensku psihijatriju, ako je dijete za svoju dob maleno ili ima zdravstvene probleme, ono može biti još osjetljivije.
Uz sve ovo, zašto roditelji dopuštaju djeci da piju kavu?
Počinje kada mala djeca počnu tražiti pića s kofeinom poput kave ‘jer vide roditelje i stariju braću i sestre kako je piju’, to je ‘odrasla’ stvar za piti”, rekao je Corkins, šef odjela za pedijatrijsku gastroenterologiju, hepatologiju i prehranu u Zdravstvenom znanstvenom centru Sveučilišta Tennessee u Memphisu.
A budući da roditelji male količine takvih pića doživljavaju bezopasnim, dopustit će djeci da uzmu gutljaj ili dva, kaže on. “Međutim, kad jednom počnu, nastupa sklizak teren i lakše je pustiti djecu da piju što žele nego se boriti s njima”, govori.
Ja ću duplu
Postoji još jedno pitanje: Utjecaj kave, čaja, gaziranih pića i sportskih napitaka na uravnoteženu prehranu.
Corkins kaže kako postoji nekoliko problema s ovakvim pićima, a jedan od njih je to što imaju malu nutritivnu vrijednost, a zamjenjuju nešto što bi trebalo biti potpuno hranjivo, poput mlijeka i vode. “Mlijeko je prepuno kalcija i vitamina D, voda je hranjiva tvar. Mi smo 60 posto voda, ocean”, kaže Corkins.
Tu su i dodane tvari. Prošla su vremena kad je uz kavu dolazila samo kocka šećera i mlijeko. Kafići na svakom koraku nude desetke začina kojima možete podebljati svoju šalicu ovog napitka.
“Ova pića su u osnovi desert. Imaju pjenu i komadiće sirupa s okusom, s tučenim preljevom i posipom na vrhu. Prezentacija je bolja od nekih deserata koje sam vidio,” rekao je Corkins. Dodatni šećeri i teške kreme dodaju masnoću i kalorije, dok odabir verzija bez šećera može izložiti djecu umjetnim sladilima. Što je krajnji rezultat? “Izbjegavajte kofein! Zašto to vašoj djeci treba?”, rekao je Corkins.
“Kofein je stimulans koji povećava budnost”, dodao je. “Ako se vaše dijete osjeća kao da mu treba kofein da preživi dan, bilo bi bolje da surađujete s pedijatrom kako biste identificirali temeljni uzrok onoga što mu u prvom redu stvara umor.”
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!