Ostaci drevne džamije iz 7. ili 8. stoljeća otkriveni su u izraelskoj pustinji, objavila je izraelska uprava za starine.
Mjesto štovanja otkriveno je tijekom priprema za novo naselje u beduinskom gradu Rahatu u pustinji Negev na jugu Izraela, prema priopćenju.
“Mala seoska džamija iz 7. ili 8. stoljeća rijetko je otkriće u svijetu posebno u području sjeverno od Be’er Sheve gdje nikakve slične građevine nisu ranije otkrivene”, prema Jonu Seligmanu i Shaharu Zuru, voditeljima iskopavanja.
“Iz toga razdoblja postoje velike poznate džamije u Jeruzalemu i Meki no ovdje imamo dokaze o drevnoj kući molitvi koja je, čini se, služila poljoprovrednicima toga područja”, rekli su.
Džamija je pravokutna otvorena građevina koja se sastoji od mihraba, molitvene niše okrenute Meki, prema arheolozima.
Tijekom iskopavanja otkriveni su i ostaci poljoprivrednog imanja s kraja bizantskog razdoblja (6. / 7. stoljeće) i malo naselje iz početka islamskog razdoblja (7./ 8. stoljeće).
“To je jedna od najstarijih džamija iz početaka dolaska islama u Izrael, nakon arapskog osvajanja 636. godine”, kaže profesor Gideon Avni, stručnjak izraelske uprave za starine za to razdoblje.
To “ukazuje na procese kulturnih i religijskih promjena koje je zemlja prošla u prijelaznom razdoblju iz Bizanta u rano islamsko razdoblje”, dodaje on.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.