Sudionici istraživanja našli su brže smještaj, između ostaloga.
Rezultati istraživačkoj projekta mogli bi promijeniti stereotipe o ljudima koji žive na marginama društva.
Projekt Novi list (New Leaf) je zajednička studija koju su u 2018. godini započeli Fundacija za društvenu promjenu i Sveučilište Britanske Kolumbije. Godinu dana nakon što su beskućnicima dali 7.500 kanadskih dolara provjerili su je li se što promijenilo.
Svih 115 sudionika istraživanja bili su beskućnici duže od šest mjeseci te se nisu borili s problemima poput ovisnosti o alkoholu ili drugama. Imali su između 19 i 64 godina. Od njih 155 nasumičnim odabirom izabrano je 50 koji su dobili novac, dok druga kontrolna grupa nije dobila sredstva.
“Nisam se ničemu nadala, niti sam imala visoka očekivanja,” kazala je Claire Williams iz Fundacije.
Ono što su istraživači vidjeli 12 mjeseci nakon početka projekta opisali su kao “prekrasno iznenađenje”.
Ne samo da su oni koji su dobili sredstva proveli manje vremena u beskućništvu od onih iz kontrolne grupe, već su u prosjeku nakon tri mjeseca našli stabilni smještaj. Kontrolnoj grupi je, s druge strane, za to bilo potrebno pet mjeseci.
Dobro su i upravljali novce. Neki su uspjeli uštedjeti čak 1.000 kanadskih dolara. 52 posto sredstava potrošili su na smještaj i hranu, 15 posto na troškove poput lijekova i računa te 16 posto na odjeću i prijevoz.
Velik broj ljudi odbacuje ideju davanja novca beskućnicima budući da smatraju kako oni novcima neće dobro upravljati, piše CBC.
Međutim, ova priča razbija stereotipe o ljudima koji žive na marginama društva. Jedan sudionik je tako rekao kako su mu sredstva omogućila da si plati smještaj, hranu, ali i tečaj rada na kompjutorima koji mu treba da dobije posao.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.