Dok čovječanstvo čeka da se pojavi cjepivo protiv koronavirusa, kao velik problem u ovoj borbi s novim virusom nameće se njegova sposobnost da preživi na raznim površinama, i to satima. Premda većinu površina možemo oprati i dezinficirati, postavlja se pitanje što je s onima osjetljivijima poput kartona.
Čak i u atmosferi virus SARS-CoV-2 može preživjeti nekoliko sati, otkrili su znanstvenici, a na površini poput kartona izdržat će i do 24 sata. Čestice koronavirusa na plastici otkrivene su tri sata nakon što je virus došao u dodir s površinom.
Tim znanstvenika na čelu s inženjerom Zhitongom Chenom sa Sveučilišta California u Los Angelesu možda je pronašao rješenje. Dokazali su da hladna plazma ima sposobnost uništiti virus na raznim površinama bez oštećenja materijala.
“Sve što koristimo dolazi iz zraka. Zraka i elektriciteta, a to je vrlo zdrava metoda bez nuspojava”, objasnio je inženjer Richard Wirz.
Što je hladna plazma?
Plazma, najmanje poznata od svih agregatnih stanja (krutog, tekućeg i plinovitog), prirodno se javlja u gornjem dijelu atmosfere. Sastoji se od pozitivno i negativno nabijenih iona i elektrona, neutralnih atoma i molekula. Premda ne posjeduje električni naboj, sadrži nosioce naboja i kao takav dobro provodi električnu energiju i reagira na elektromagnetska polja.
Hladna plazma već se pokazala učinkovitom za postizanje redukcije broja mikroorganizama. Utječe na njihovu površinu i strukturu bez oštećenja ljudskog tkiva, a djeluje i na stanice karcinoma.
Od dokaza do proizvodnje
Utjecaj plazme proučavali su na šest različitih površina, uključujući karton, kožu nogometne lopte, plastiku i metal. Otkrili su da je većina čestica virusa postala neaktivna već nakon 30 sekundi. Tri minute od kontakta plazma je uništila sve tragove virusa.
#related-news_0
“Ovi rezultati pokazuju da se hladna plazma treba istražiti za uništavanje virusa u zraku”, napisali su.
Prošle je godine drugi tim znanstvenika stvorio filter od plazme koji je sterilizirao zrak od 99% virusa. Naravno, mnogo je još koraka od dokazanog djelovanja nekog koncepta do proizvodnje aparature koju svi mogu koristiti. Međutim, Wirz i njegov tim doista rade na razvoju takvih aparata.
“Ovo je tek početak. Imamo velika očekivanja od plazme u budućem radu”, rekao je.
Njihovo istraživanje objavljeno je u znanstvenom časopisu Physics of Fluids, a prenio ga je Science Alert.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.