A1 Telekom Austrija grupa, koja je vlasnik bjeloruskog teleoperatera A1, razmišljala je o prekidu poslovanja u Bjelorusiji, ali ipak odlučila ostati da ne bi izgubila bitan udio u zaradi, ali i da bjeloruskim klijentima ne „oduzme alternativu.“
Bjeloruski A1, koji ima 42 posto tržišnog udjela u zemlji, jedna je od najprofitabilnijih kompanija za A1 Telekom Austrija grupu. Od nje dolazi 16 posto operativne dobiti cijele grupe.
28-postotni vlasnik A1 Telekom Austrija grupe je austrijska vlada, a većinski vlasnik, s 51 posto dionica, meksička je kompanija America Movil, jedan od najvećih telekomunikacijskih operatera na svijetu. Unutarnju politiku grupe određuje samo uprava i sama kompanija. U ovom slučaju, razmišljali su o prekidu poslovanja u Bjelorusiji u uvjetima rata i sankcija.
„Prema izvorima iz kompanije, meksički većinski vlasnik, America Movil, koji je orijentiran na profit, glasao je za napuštanje Bjelorusije”, piše austrijski Kurier.
Ipak, suprotstavili su se predstavnici sindikata i austrijska kompanija. Boje se da bi odlazak iz Bjelorusije mogao dovesti do smanjenja broja zaposlenih u Austriji.
Na kraju, odlučeno je da će ipak ostati.
„A1 Telekom Austrija Grupa ne planira se povući iz Bjelorusije,“ izjavio je za Kurier glasnogovornik koncerna, Michael Höfler.
Naglasio je da je kompanija dobro svjesna „političkih uvjeta i problematike ljudskih prava“ u Bjelorusiji, ali dodao da vjeruje da je tamo kompanija korisna. Njihov odlazak će biti udar na populaciju i 2.300 ljudi koje trenutno zapošljava A1 u Bjelorusiji, a ne režim, kaže Höfler.
Prema njegovim riječima, A1 u Bjelorusiji „čini značajan doprinos razvoju civilnog društva i omogućavanjem ljudima pristupa internetu,“ što im pokazuje da „postoji alternativa“ na tržištu, povezuje ih s Europom, a zaposlenima daje priliku za napredovanje na međunarodnoj razini.
Odluka je donesena bez obzira na represiju u Bjelorusiji i prijetnje bjeloruskog vođe Aleksandra Lukašenka da će nacionalizirati A1, kao i činjenice da je glasnogovornik A1, Nikolai Bredelev, uhićen zbog sudjelovanja na prosvjedima. Bredelev se nalazi u pritvoru od siječnja i prepoznat je kao politički zatvorenik. Sankcije uvedene Bjelorusiji dosad su na A1 utjecale samo na polju uvoza određenih tehnologija, ali očekuje se da bi se one mogle proširiti. Dodatno, ako se uvedu snažnije sankcije za bankarski sektor, kompanija neće moći povući svoj profit iz Bjelorusije.
Ako A1 odluči prodati bjelorusku kompaniju kćer, rado će je otkupiti Rusi ili Kinezi, dodaje austrijski medij. Ali, kako je rekao predstavnik kompanije, populacija Bjelorusije „zaista se nada“ da će vlasnici A1 ostati Austrijanci.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!