Svjetske burze porasle zahvaljujući oporavku cijena nafte

Ekonomija 28. velj 201609:03 > 09:05
ANADOLIJA/Cem Özdel

Na svjetskim su burzama cijene dionica porasle drugi tjedan zaredom, što se ponajviše zahvaljuje oporavku cijena nafte i sirovina, a time dionica u rudarskom i energetskom sektoru. Na Wall Streetu je prošloga tjedna Dow Jones porastao 1,5 posto, na 16.639 bodova, dok je S&P 500 ojačao 1,6 posto, na 1.948 bodova.

Nasdaq indeks 1,9 posto, na 4.590 bodova.

Uspon indeksa drugi tjedan zaredom ponajviše se zahvaljuje rastu cijena dionica u rudarskom i energetskom sektoru, nakon oporavka cijena nafte. Naznake postupnog smanjenja proizvodnje nafte iz škriljca i rast potražnje za gorivom u SAD-u potaknuli su prošloga tjedna skok cijene ‘crnog zlata’ na američkom tržištu za 11 posto, na 32,78 dolara.

Osim toga, ulagači se nadaju da bi na sastanku u ožujku neki od najvećih svjetskih proizvođača nafte mogli dogovoriti smanjenje proizvodnje, pa je na londonskom tržištu barel poskupio 6 posto, na 35,10 dolara. Zajedno sa cijenama nafte, oporavile su se i cijene sirovina, što je potaknulo uspon dionica u rudarskom sektoru, a ojačao je i financijski sektor.

Taj je sektor najveći gubitnik od početka godine, s padom od oko 12 posto, a pod pritiskom je zbog niskih kamata, usporavanja rasta globalnog gospodarstva i izloženosti mnogih banaka energetskom sektoru, pa se ulagači plaše velikih gubitaka na kreditima tom sektoru ako cijene nafte još dulje vrijeme ostanu niske.

Pozitivno su na tržišta utjecali i bolji nego što se očekivalo gospodarski pokazatelji u SAD-u. Prema drugoj procjeni, američki BDP porastao je u posljednjem lanjskom tromjesečju 1 posto na godišnjoj razini, nešto brže od 0,7 posto, koliko je pokazivala prva procjena. Premda je to znatno manje od 2-postotnog rasta u prethodnom kvartalu, taj je podatak ipak ublažio strahovanja ulagača od oštrog usporavanja rasta američkog gospodarstva.

Međutim, posljednji podaci pokazali su i da je u siječnju snažno porasla potrošnja, dok je inflacija zabilježila najveći rast u četiri godine, što je ponovno potaknulo nagađanja da će Fed ipak u ovoj godini nastaviti s povećanjem ključnih kamata.

Fed je u prosincu po prvi puta od 2006. godine povisio kamate i najavio daljnje povećanje cijene novca.

No, posljednjih tjedana na tržištu je prevladala teza da će američka središnja banka zbog usporavanja rasta gospodarstva i niske inflacije odustati od tih planova. Sada su, međutim, ponovno uskrsnule teze o povećanju kamata do kraja godine. Stoga je krajem tjedna na tržištima prevladao oprez. Tim više što su i dalje prisutni svi uzroci koji su doveli do oštrog pada cijena dionica u siječnju.

“Mislim da smo ponovno blizu vrha roller coastera. Svi uzroci koji su izazvali divlju vožnju u siječnju i dalje su tu”, kaže Brian Battle, direktor u tvrtki Performance Trust Capital Partners.

Unatoč snažnom rastu u protekla dva tjedna, od početka godine S&P 500 indeks na gubitku je oko 5 posto, što je posljedica pada cijena nafte i sirovina te usporavanja rasta globalnog gospodarstva, ponajviše kineskog. I na europskim su burzama cijene dionica prošloga tjedna snažno porasle. Londonski FTSE ojačao je 2,5 posto, na 6.096 bodova, dok je frankfurtski DAX porastao 1,3 posto, na 9.513 bodova, a pariški CAC 2,2 posto, na 4.314 bodova.

Na Tokijskoj je burzi, pak, Nikkei indeks prošloga tjedna ojačao 1,4 posto, na 16.188 bodova.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook.