"Banke konverzijom nisu izgubile ništa, ostvarile su dobit"

Ekonomija 14. srp 201610:57 > 11:03
N1

Udruga Franak održala je konferenciju za novinare povodom postupka koji je Europska komisija pokrenula protiv Republike Hrvatske zbog konverzije kredita iz švicarskih franaka u eure.

“Banke konverzijom nisu izgubile ništa. Banke, naravno, lažu kao i obično, konverzija je dobra za njih, dobra  za nas i za državu. Ta konverzija je najbolje što se dogodilo u monetarno-financijskom sustavu u zadnjih 10 godina”, kazao je Goran Aleksić iz Udruge Franak.

Upozorio je na činjenicu da su banke nakon gubitaka u 2015. godini u prvom kvartalu 2016. godine ostvarile dobit od 200 milijuna eura, što je 159 posto više u odnosu na prvi kvartal 2015. godine.

“Vlast treba potaknuti državne inspekcije i HNB da surađuje s DORH-om. Mi smo DORH-u podnijeli prijavu protiv banaka koje krše zakon, protiv onih koje krše kamatne marže. Prema našem izračunu, radi se o oko sto tisuća kredita”, kazao je Aleksić, dodavši da se za svaku prekršenu stavku ugovora po zakonu plaća kazna od 80.000 do 200.000 kuna za banku, odnosno od 20.000 – 50.000 kuna za osobu u banci. “Potencijalne kazne kreću se od 9 do 25 milijardi kuna”, kazao je Aleksić.

I Sabor Republike Hrvatske po hitnom postupku treba riješiti metodologiju za određivanje fiksnih kamatnih marži u kreditima u kojima to nije učinjeno, upozorava Aleksić. “Banke su dosad same određivale kamate”, kazao je Aleksić, spomenuvši i priopćenje suca Radovana Dobronića, koji je donio presudu u slučaju franak protiv osam banaka, a koji smatra da Europska komisija zbog konverzije kredita u eure nije smjela pokrenuti postupak protiv Hrvatske i pritom zanemariti do sada donesene presude kao i ustavnosudski postupak, posebno ne u vrijeme smjene vlasti. Dobronića je Aleksić nazvao herojem za sve koji imaju kredite u švicarskim francima.

“Europska komisija, koja je primila našu prijavu još prije godinu dana, još po njoj nije postupila, a po prijavi banaka postupa odmah. Financijske institucije i lobiji lobiraju kod Europske komisije, a Vlada Republike Hrvatske ne lobira, a mogla bi”, kazao je Aleksić.

Spomenuo je i povjerenicu za informiranje, koja je podnijela zaključak na temelju prijave Udruge Franak, koja je od Vlade tražila da ih obavijesti što su banke od Vlade tražile u predarbitražnom postupku, na što su iz Vlade dobili odgovor da se radi o poslovnoj tajni. Povjerenica za informiranje utvrdila je da se ne radi ni o kakvoj poslovnoj tajni te da Vlada mora obavijestiti Udrugu Franak prije postupka arbitraže u Washingtonu.

“Vlada tajnovitošću, pasivnošću i nereagiranjem pomaže ovu situaciju i odgovorna je za paniku koja se stvara oko toga da bi proračun mogao biti ugrožen zbog vraćanja nekih kazni za kredite. Udruga Franak očito tehničkoj Vladi mora reći što treba raditi, jer ona očito sama ne zna što radi”, kazao je Aleksić, dodavši da su u Udruzi sigurni da će Europska komisija postupiti po njihovoj prijavi. “Udruga Franak će poslati svoje očitovanje o pismu koje je poslala Europska komisija, mada ga nismo vidjeli, ali znamo o čemu se radi. Pokušat ćemo uvjeriti Europsku komisiju da od toga odustane. Vjerujemo da ćemo u tome uspjeti. Glavni cilj treba biti zaštita potrošača”, kazao je Aleksić.

Novinarima se obratio i Dominik Vuletić, s katedre za pravo Ekonomskog fakulteta u Zagrebu. “Moja poruka za dužnike jest nemojte se bojati. Ne bojte se tih ogromih iznosa. Udruga Franak je izračunala da ti iznosi nisu osnovani. Iznos od 8 milijardi eura nije iznos koji bi poslovne banke mogle na ime štete zahtijevati od Republike Hrvatske”, kazao je Vuletić, dodavši da Europska komisija prvo treba dostaviti obrazloženo mišljenje, koje, potom, predstavlja pravnu podlogu za pokretanje eventualnoga pravnog spora na sudu u Luksemburgu. “Europska komisija mora se držati toga mišljenja i ne može ići izvan njegovih okvira”, objasnio je Vuletić.

“Zakon o konverziji vatrogasna je mjera, koja je spasila brojne živote hrvatskih obitelji”, kazao je Vuletić, dodavši da se prvenstveno radi o regulatornom propustu hrvatskoga neovisnog regulatora. Primjerice, rekao je Vuletić, neovisni je regulator reagirao u Austriji, koja je potom riješila problem, a u Hrvatskoj je to propustio učiniti.

“Ne trebamo se bojati postupka pred sudom u Luksemburgu. Ne znači da će Europska komisija uspjeti u svom naumu. Republika Hrvatska ima svoje argumente i trebala bi ih braniti”, kazao je Vuletić. Objasnio je da je dosad stav Vlade bio da se nađe alternativno rješenje s bankama, a ne zaštita hrvatskih interesa. “Nemojmo dopustiti da, kad je riječ o zaštiti interesa austrijskog i talijanskog kapitala ili hrvatskih nacionalnih interesa, prevladaju interesi austrijskoga i talijanskog kapitala”, kazao je Vuletić.

Aleksić je još jednom objasnio što je zapravo cilj Udruge Franak. “Udruga Franak je do 2015. godine vodila borbu za oslobađanje dužnika u švicarskim francima iz dužničkog ropstva i u tome je uspjela. Uspjela je dokazati da su i u drugim kreditima kamate ugovorene na nezakonit način. Nakon konverzije Udruga Franak štiti Republiku Hrvatsku, ne može je zaštititi kao što to može Vlada, ali može pomoći da se obrane interesi, da se stane na put nezakonitom poslovanju banaka koje traje već dulje od deset godina. Udruga Franak želi pomoći Republici Hrvatskoj”, kazao je Aleksić. 

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.