Potrošnja u kolovozu skočila 5,1 posto, najviše u 9 godina

Ekonomija 04. lis 201607:14 > 07:16
Reuters/Ilustracija

U Hrvatskoj je u kolovozu potrošnja porasla za 5,1 posto na godišnjoj razini, što je veći skok nego što se očekivalo i najveći u posljednjih devet godina.

Državni zavod za statistiku (DZS) objavio je u utorak prvu procjenu prema kojoj je promet od trgovine na malo, što su ga ostvarili svi poslovni subjekti koji se bave tom djelatnošću bez obzira na svoju pretežnu djelatnost, u kolovozu, prema kalendarski prilagođenim podacima, nominalno porastao za 2,6 posto, a realno za 5,1 posto u odnosu na isti mjesec prošle godine.

To je najveći rast potrošnje još od rujna 2007. godine, kada je porasla 6,7 posto.

To je i znatno brži rast nego što se očekivalo. Četiri makroekonomista, koji su sudjelovali u anketi Hine, u prosjeku su očekivali rast potrošnje u kolovozu za 4,3 posto na godišnjoj razini. Njihove procjene rasta kretale su se u rasponu od 3,8 do 4,6 posto.

“Učinak relativno niske prošlogodišnje baze, kada je u istom mjesecu zabilježen godišnji rast od 1,1 posto, pridonio je ubrzanju rasta realne godišnje stope prometa u trgovini na malo na najvišu razinu u ovoj godini”, navode analitičari Raiffeisenbank Austria (RBA) u osvrtu na izvješće DZS-a.

Time je nastavljen rekordni pozitivni trend, s obzirom da potrošnja raste 24 mjeseca zaredom, što nije zabilježeno od kada DZS vodi te podatke.

“Neprekinuti niz pozitivnih godišnjih stopa, koji datira od rujna 2014. godine, snažno je podržan i solidnim ostvarenjima u turizmu, ali i poboljšanjima na tržištu rada. Negativne stope inflacije također su pridonijele učinku većeg raspoloživog dohotka, što je uz priljeve od turizma pozitivno utjecalo na rast prometa u trgovini na malo”, kažu analitičari RBA.

Turizam je na putu rekordnih rezultata. Prema podacima DZS-a, u hrvatskim komercijalnim smještajnim objektima u prvih sedam mjeseci ove godine broj turističkih dolazaka povećan je za 9,2, a broj noćenja 8,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

Osim deflacije i rasta potrošnje turista, pozitivno na promet u trgovini na malo utječe trend rasta plaća koji traje još od početka prošle godine, kada su uvedene porezne promjene na dohodak.

Prema podacima DZS-a, u prvih sedam ovogodišnjih mjeseci prosječna mjesečna neto plaća iznosila je 5.663 kune, što je u odnosu na isto lanjsko razdoblje realno više za 3 posto.

“Do kraja godine očekujemo nastavak pozitivnih trendova u prometu u trgovini na malo, koji će biti podržani izostankom inflacijskih pritisaka, što bi se moglo pozitivno odraziti kroz veći raspoloživi dohodak i osobnu potrošnju, tako pozitivno doprinoseći i očekivanom rastu BDP-a”, zaključuju analitičari RBA.

S rastom od 3 posto osobna potrošnja bila je jedan od najvažnijih pokretača ubrzanja rasta bruto domaćeg proizvoda (BDP) u drugom tromjesečju na 2,8 posto u odnosu na isto lanjsko razdoblje.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.