Obiteljska tvrtka Glinamol SD pokrenula je u četvrtak proizvodnju u tvornici TOZ Penkala u Zagrebu, a njihovi proizvodi bit će na policama trgovina već idući tjedan. U prvoj fazi proizvodit će se 51 proizvod - od olovaka raznih boja, preko drvenih i voštanih bojica, flomastera, vodenih i uljanih boja, pa sve do glinamola, plastelina i tuševa.
“Cilj nam je vratiti penkale i nalivpera na tržišta, kao i sagraditi novu tvornicu te zaposliti nove ljude. Osim starijih artikala, imat ćemo i nove. Želimo vratiti sjaj Penkale kao brenda jer ona to zaslužuje. To nije samo radi mene – želim vratiti vjeru ljudima da se u Hrvatskoj može napraviti kvalitetan proizvod. Želim da moja djeca nastave što sam započeo”, rekao je Željko Viduka, konzultant tvornice.
Uz pokretanje domaće proizvodnje i vraćanje radnika za strojeve, cilj je iznova plasirati priznate brendove na stara tržišta i osvojiti nova. Prodavat će u Hrvatskoj i u široj regiji, ali i na području bivše države. Plan je brzo zarađivati oko 50-60 posto prihoda na stranim tržištima, najviše u zemljama regije, ali i u ostalim zemljama gdje je ime Penkala sinonim za mehaničku olovku. Čuveni inovator Slavoljub Penkala izumio je i patentirao tu olovku 1906., a iduće godine i pero za krutu tintu. U 2017. slavit će se 80. godišnjica osnivanja Tvornice olovaka Zagreb.
Ovo je prilika da se brendovi TOZ Penkale ponovno vrate jer zaslužuju mjesto na tržištu, a i potvrda našeg cjeloživotnog rada. Tvornica nije poznata samo u državi nego i u široj regiji. Povratkom kvalitetnih brendova potaknut ćemo i druge ljude koji se bave proizvodnjom da nešto naprave”, rekao je Viduka.
U kolovozu prošle godine otpušteni su posljednji radnici u TOZ Penkali u stečaju, a proizvodnja je ugašena. Glinamol SD zakupio je prostore tvornice u stečaju, ali neće kupovati velike i zapuštene nekretnine. Za početak, u kolovozu su stavljene u funkciju proizvodnje. Prvi zaposlenici su vraćeni na posao u listopadu ove godine. Dosad je zaposleno 23 bivših radnika, koji u prosjeku imaju 30-godišnji staž u TOZ-u. Najmanja plaća iznosi 4000 kuna, a u srijedu im je isplaćeno 800 kuna božićnice, čak i onima koji u tvornici rade tek nekoliko dana.
Zapuštena tvornica polako se vraća, piše Jutarnji list.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.