Slovenija će ispoštovati odluku suda u Strasbourgu o staroj deviznoj štednji, ali isplate neće početi ove godine, a ne zna se ni kada će. Što to konkretno znači u Dnevniku Sandre Križanec analizirao je odvjetnik štediša Ljubljanske banke Milivoje Žugić.
Riječ je o isplatama devizne štednje za oko 300.000 štediša Odvjetnik Žugić jedan je od rijetkih koji je borbu za isplatu štediša ljubljanske banke započeo devedesetih godina prošlog stoljeća.
Žugić je komentirao koliko bi Slovenija mogla odugovlačiti s isplatom.
“Ja se nadam da se ne bi smjelo uopće odugovlačiti. Pozivam političke faktore u Hrvatskoj da ustanu žestoko protiv toga jer Slovenija odugovlači s isplatom štedišima. To je nekakav probni balon da se pripremi javnost na daljnje odugovlačenje problema ovih nesrenih ljudi. Oni se već godinama bore za svoju ušteđevinu, a daljnje odugovlačenje je neprihvatljivo i nemilosrdno viktimiziranje tih ljudi”.
Svaki štediša morat će dokazivati da je imao štednju u podružnici Ljubljanske banke te da je danas vlasnik štednje i da nije isplaćen po drugim osnovama. Sve to opet dodatno odugovlači proces
“Znamo da to ne bi smjelo trajati više od par minuta. Svaki štediša koji ima štednu knjižicu to njemu i banci dokazuje kolika potraživanja ima”, rekao je Žugić te dodao da bi postupak dokazivanja trebala platiti Slovenija.
“Kamate su određene zakonom i tu je daljnja smicalica današnjeg priopćenja. Od tog prava ljudi ne bi trebali odustati jer su to znatne kamate. Sve štediše bi masovnim tužbama trebali vršiti pritisak na Sloveniju jer sudovi neće tako suditi. Na tome bi trebali inzistirati i oporba i vladajući”, zaključio je Žugić.