U novoj studiji ocijenit će se lokalni poslovni propisi koji utječu na domaća poduzeća u pet hrvatskih gradova, najavili su danas Grupacija Svjetske banke, Ministarstvo gospodarstva, poduzetništva i obrta te Agencija za investicije i konkurentnost.
Procjenjivat će se sljedeći gradovi: Osijek, Rijeka, Split, Varaždin i Zagreb.
Izvješće, čije se objavljivanje očekuje sredinom 2018., analizirat će poslovne propise i identificirati dobre prakse u pet područja: pokretanje poslovanja, izdavanje građevinskih dozvola, dostupnost električne energije, uknjižba vlasništva te izvršenje ugovora.
Studija, koju financira Glavna uprava za regionalnu i urbanu politiku Europske komisije, obuhvatit će i tri druge države članice EU-a: Češku, Portugal i Slovačku.
Subnacionalna studija temelji se na godišnjem izvješću Grupacije Svjetske banke – Doing Business – te će se u okviru nje ispitati iskustva malih i srednjih domaćih poduzeća u odabranim gradovima. U analizi će se identificirati dobre prakse i dati preporuke za reforme na temelju primjera iz Hrvatske i 189 drugih gospodarstava koja se mjere u izvješću Doing Business. Rezultati će pomoći svim razinama vlasti u provedbi reformi kojima je cilj poboljšati lakoću poslovanja u Hrvatskoj.
„Pet odabranih hrvatskih gradova važni su pokretači gospodarstva u svojim regijama. Nadamo se da ćemo predstavljanjem pozitivnih primjera iz tih gradova te isticanjem najboljih praksi motivirati i potaknuti ostale hrvatske lokalne vlasti da olakšaju poslovanje malim i srednjim poduzećima. Ova važna studija može pružiti informacije i za rasprave na nacionalnoj razini te napore kojima je cilj najuspješnija rješenja ugraditi u nacionalne politike kako bi se dodatno poboljšalo poslovno okruženje“, izjavila je Elisabetta Capannelli, voditeljica Ureda Svjetske banke za Hrvatsku.
Izvješća Subnational Doing Business prate lokalne razlike u poslovnim propisima i njihovu primjenu na više lokacija u jednoj zemlji ili regiji. U izvješćima se pružaju podaci o lakoći poslovanja u odabranim područjima, rangira se svaka lokacija i preporučuju reforme za poboljšanje poslovnog okruženja na lokalnoj razini u svakom području. Od 2005. u okviru projekata Subnational Doing Business provedeno je mjerenje u 400 gradova u 71 zemlji.