DZS: U ožujku godišnja stopa inflacije 0,9 posto

Ekonomija 16. tra 201912:23 > 12:24
avor Puklavec/PIXSELL

Potrošačke cijene u Hrvatskoj u ožujku su bile za 0,9 posto više nego u istom mjesecu 2018., dok su u odnosu na veljaču više su za jedan posto, pokazuju u utorak objavljeni podaci Državnog zavoda za statistiku (DZS).

Po podacima DZS-a, u ožujku ove godine u odnosu na isti mjesec 2018. najviše su, za 4,9 posto, porasle cijene alkoholnih pića i duhana, potom cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva – 2,8 posto te cijene u restoranima i hotelima i cijene prijevoza, 2,7 posto.

Porasle su i cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva, za 1,1 posto, rekreacije i kulture 1,4 posto i obrazovanja, 0,8 posto. Cijene u kategoriji raznih dobara i usluga povećane su za 0,2 posto.

Istodobno, cijene hrane i bezalkoholnih pića, s najvećim udjelom u strukturi od 27,8 posto, pale su za 0,7 posto posto pri čemu je najveći pad na godišnjoj razini ostvaren kod cijena voća – 13,6 posto, mesa 4,3 posto te kave, čaja i kakaa, 0,3 posto.

Valja podsjetiti da je poreznim izmjenama od početka ove godine uvedena snižena stopa PDV-a od 13 posto na niz prehrambenih proizvoda –  svježe ili rashlađeno meso, isporuku živih životinja, ribe, voće i povrće, jaja, mahunasto suho povrće te dječje pelene.

Pad cijena na godišnjoj je razini zabilježen i kod cijena odjeće i obuće, od 2,2 posto, zdravstvenih troškova 1,2 posto i komunikacija, 0,2 posto.

Analitičari Raiffeisenbanka smatraju kako je, prema dosadašnjim podacima, razvidno kako će cijene energije i hrane determinirati buduća inflatorna kretanja, a povećanje maloprodajne cijene plina (od 1. travnja) pogurnut će prosjek indeksa potrošačkih cijena prema razini od jedan posto. Snažniji utjecaj očekuju i od rasta cijena usluga, koje će, kako navode, uz domaću potražnju biti podržane i očekivanim rastom turističkih pokazatelja i tijekom 2019. godine.

Rast cijena na mjesečnoj razini za jedan posto

U odnosu na veljaču, službena statistika u ožujku bilježi rast potrošačkih cijena za jedan posto.

Promatrano po glavnim skupinama prema namjeni potrošnje, najviše su porasle cijene odjeće i obuće, za 13,1 posto te cijene prijevoza, za 2,1 posto. Za po 0,1 posto još su poskupjele cijene stanovanja, vode, električne energije, plina i ostalih goriva; hrane i bezalkoholnih pića te raznih dobara i usluga, dok su cijene alkoholnih pića i duhana povećane za 0,3 posto.

Na istoj razini ostale su cijene zdravstvenih usluga i proizvoda, komunikacija te rekreacije i kulture, a pale su cijene pokućstva, opreme za kuću i redovitog održavanja kućanstva, za 0,2 posto.