Ministarstvo financija izdalo je u srijedu euroobveznicu na međunarodnom tržištu u iznosu od 1,5 milijardi eura, uz godišnju kuponska kamatnu stopu od 1,125 posto, a ostvareni prinos 1,324 posto, što je najpovoljnije zaduženje Hrvatske do sada, priopćilo je Ministarstvo financija.
Ministarstvo financija RH je 12. lipnja 2019. uspješno izdalo euroobveznicu na međunarodnom tržištu kapitala u ukupnom nominalnom iznosu od 1,5 milijardi eura, dospijeća 2029. godine.
Godišnja kuponska kamatna stopa iznosi 1,125 posto, a ostvareni prinos 1,324 posto, navode iz Ministarstva financija, iz kojeg najavljuju da će se novim izdanjem refinancirati dolarska obveznica koja dospijeva u studenome.
“Najnovije zaduženje predstavlja do sada najpovoljnije zaduženje Republike Hrvatske, pri čemu poseban značaj ima činjenica da je isto ostvareno bez premije za novo izdanje što je rijetko viđeno u transakcijama na globalnoj razini ove godine. Konačna cijena čak je 30 baznih bodova niža od inicijalno objavljene cijene”, ističu iz Ministarstva financija.
Pritom iznose i usporedbu s uvjetima dolarske obveznice, koja dospijeva u studenom i nominalnog je iznosa 1,5 milijardi američkih dolara, a koju novo izdanje refinancira, a koja nosi kamatu od 6,75 posto. To implicira da će novim izdanjem Republika Hrvatska uštediti više od 500 milijuna kuna na godišnjoj razini, naglašavaju iz resora financija.
“Rekordno niska kamatna stopa u velikoj mjeri reflektira poboljšanje makroekonomske slike i smanjivanje makroekonomskih neravnoteža u Republici Hrvatskoj, a što je posljedično vidljivo i u podizanju kreditnog rejtinga u investicijski razred. Novo izdanje dobro se uklapa u trend pada troška servisiranja javnog duga, gdje bilježimo pad izdataka za kamate s razina od 3,5 posto BDP-a u 2015. na razinu od 2,3 posto BDP-a u 2018., odnosno otprilike za jednu trećinu, a što odgovara uštedi od otprilike tri milijarde kuna na godišnjoj razini. Pozitivan trend će se nastaviti i u narednom razdoblju, tako da se očekuje pad troška kamata ispod razine od 2 posto BDP-a”, ističu iz Ministarstva financija.
Pritom navode da je transakcija uslijedila u tjednu nakon što je agencija Fitch podignula hrvatski kreditni rejting s BB+ na BBB-, čime je postala druga rejting agencija koja je vratila Republiku Hrvatsku u investicijsku kategoriju. “Povrh navedenog, pozitivni izgledi koje je Fitch zadržao jasna su poruka o izgledima rejtinga Republike Hrvatske, ako nastavi već uhodanim putem fiskalne konsolidacije i održivog gospodarskog rasta”, naglašavaju.
Zajednički agenti izdanja desetgodišnje obveznice bili su Citigroup, Erste Group i JP Morgan. Transakcija je najavljena u utorak, 11. lipnja, nakon čega je Ministarstvo financija održalo globalnu telekonferenciju za investitore, kako bi na taj način pripremilo teren za transakciju koja je počela danas, 12. lipnja u jutarnjim satima.
“Interes investicijske zajednice bio je izniman, čemu su dodatno doprinijela i nova imena koja ulažu isključivo u kreditni rizik investicijske razine, te je u konačnici ostvarena snažna potražnja u ukupnom iznosu od oko 5,5 milijardi eura, što je oko 3,7 puta više u odnosu na iznos izdanja, u uvjetima visoke likvidnosti na tržištu, odnosno nastavka relaksiranih monetarnih politika, posebice ECB-a.
Interesi za upis prikupljeni su od strane najkvalitetnijih investitora, uz jako dobru geografsku diversifikaciju (CEE zemlje, Njemačka, UK/Irska, Austrija, Francuska, SAD, zemlje Beneluksa i dr.)”, zaključuje se u priopćenju Ministarstva financija.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.