Više od 82 milijuna ljudi u Kini živi ispod granice siromaštva.
“U skladu s kineskim standardima siromaštva, do kraja 2013. godine, u Kini je u siromaštvu živjelo gotovo 82,49 milijuna ljudi, dok prema međunardnom standardima ta brojka iznosi 200 milijuna ljudi”, rekao je zamjenik ministra državnog Ureda za suzbijanje siromaštva Zheng Wenkai.
U Kini, linija siromaštva iznosi manje od jednog dolara dnevno, dok je prema definiciji Svjetske banke, ekstremno siromašan onaj tko ima na raspolaganju manje od 1,25 američkih dolara dnevno.
“Siromaštvo je slaba točka ako uzmemo u obzir naša nastojanja da izgradimo prosperitetno društvo u svim aspektima do 2020. godine”, kazao je Zheng na konferenciji za medije u Pekingu.
U Kini je u tijeku obilježavanje Međunarodnog dana borbe protiv siromaštva, 17. listopada, u okviru pokušaja da se podigne svijest javnosti o siromašnim ljudima širom svijeta.
Zheng je napomenuo kako dodatni problemi u vezi sa siromaštvom nastaju zbog činjenice da se siromašno stanovništvo nalazi u oblastima koje imaju neadekvatnu infrastrukturu.
Skoro 120.000 kineskih sela u 832 ključne općine vode se kao siromašne, a onemogućen im je pristup vodi i struji, oslabljena im je infrastruktura te imaju poteškoća u zdravstvu i obrazovanju.
Usprkos ovim podacima, Međunarodni monetarni fond prošlog je tjedna priopćio kako će kineska ekonomija do kraja godine nadmašiti čak i američku. Podaci MMF-a također pokazuju da je Kina, kada je riječ o 2014. godini, dostigla 16,48 posto kupovne moći u odnosu na Sjedinjene Američke Države čiji postotak iznosi 16,28.