Klimatske promjene i uništenje okoliša najveći su rizici na koje upozoravaju svjetski donositelji odluka u istraživanju objavljenom uoči sastanka Svjetskog gospodarskog foruma (WEF) u Davosu idući tjedan.
U WEF-ovom godišnjem izvješću o globalnim rizicima – istraživanju o političkim i društvenim izazovima u tekućoj godini – prvi se put upozorava da se svih pet najvećih rizika odnosi na okoliš, od ekstremnih vremenskih uvjeta do gubitka bioraznolikosti i događaja kao što su izlijevanja nafte i radioaktivno zagađenje.
Istraživanje, koje je obuhvatilo 750 stručnjaka i donositelja odluka iz cijelog svijeta, upozorava i na trgovinske ratove te nacionalističke politike širom svijeta kao čimbenike koji otežavaju suradnju zemalja u pronalasku rješenja.
Ovogodišnji forum u Davosu održava se u svjetlu katastrofalnih požara u Australiji. Premda australska vlada ne želi to dovesti u vezu s klimatskim promjenama, požari su povećali zabrinutost javnosti zbog zagrijavanja planeta.
“Vidljivost utjecaja ekstremnih vremenskih prilika, požara i poplava, povećala je svijest”, rekla je Emily Farnworth, voditeljica Inicijativa WEF-a za klimatske promjene.
Glavna tema skupa, koji se održava od 21. do 24. siječnja, bit će održivost, a određena je u trenutku kada aktivisti kao što je švedska tinejdžerica Greta Thunberg jačaju pritisak na vlasti i poslovne čelnike.
Istodobno, vodeća svjetska gospodarstva zaostaju u ispunjavanju obećanja da će smanjiti emisije stakleničkih plinova dana u sklopu Pariškog sporazuma o klimi 2015. pa su aktivisti oprezni te upozoravaju na goleme subvencije i privatna sredstva koja su i dalje na raspolaganju za korištenje fosilnih goriva.
Američki predsjednik Donald Trump sudjelovat će na ovogodišnjem forumu dok prošle godine nije, no neki svjetski čelnici neće. Britanski premijer Boris Johnson je među njima, smatrajući skup elitističkim.
Ne bi li ušutkao kritike da su njegovi visoki gosti dio problema, WEF ističe da će ovogodišnji skup poduzeti mjere kako bi bio posve ugljično neutralan, da će se koristiti više električnih vozila i sudionicima nuditi lokalna hrana i vegetarijanska jela.
Utemeljitelj i izvršni predsjednik WEF-a Klaus Schwab najavio je također da se do kraja desetljeća planira posaditi bilijun stabala, što će se financirati javnim i privatnim sredstvima.
Najveći rizik na koji je WEF upozoravao prije deset godina, u vrijeme financijske krize, bio je pad cijena imovine dok je nejednakost bila najveći razlog za zabrinutost od 2012. do 2014. Imigracija je bila u prvom planu 2016. kada su u Europu stigle stotine tisuća migranata s Bliskog istoka i Afrike.
Osim okoliša, istraživanje za 2020. upozorava na loše upravljanje u tehnološkom sektoru, probleme u zdravstvu i tvrdokorno veliku nejednakost.
“Globalnim rizikom” smatra se rizik koji bi mogao izazvati veliku štetu nekoliko zemalja ili industrija u idućih 10 godina.
Dvije trećine ispitanika obuhvaćenih WEF-ovim istraživanjem bili su muškarci, većinom iz Europe i Sjeverne Amerike, u dobi od 40 do 59 godina. Prvi put, uključena su mišljenja 200 ljudi mlađih od 30 godina iz cijelog svijeta koji su identificirani kao budući vođe.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.