Cijene nafte porasle su u petak na međunarodnim tržištima iznad razine od 28 dolara nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio planove o ublažavanju mjera zaštite od koronavirusa.
Na londonskom je tržištu cijena barela porasla 54 centa u odnosu na prethodno zatvaranje, na 28,36 dolara. Na američkom se tržištu barelom danas trgovalo po nepromijenjenoj cijeni od 25,57 dolara.
Na američkom je tržištu cijena barela u ugovorima s rokovima isporuke u svibnju pala 1,59 dolara, na 18,28 dolara, što se može pripisati skorom isteku, 21. travnja, i brzom punjenju skladišta sirovom naftom.
“Budući da je trenutno u žiži pozornosti prekomjerna opskrba, cijene u ugovorima s rokom isporuke u svibnju puno su niže nego u ugovorima s rokom isporuke u lipnju”, tumači analitičar UBS-a Giovanni Staunovo.
Investitori polažu nade u planove ublažavanja mjera izolacije nakon što je Trump objavio nove smjernice koje predviđaju tri faze tog procesa.
“Usvoji li još veći dio svjetskog gospodarstva planove ponovnog otvaranja i obnovi li kakav-takav osjećaj normalnog života, to bi moglo pomoći cijenama nafte da uspostave čvršće temelje u svibnju, uz pomoć rezova opskrbe OPEC+”, rekao je Han Tan, tržišni analitičar iz FXTM.
Organizacija zemalja-izvoznica nafte (OPEC) i skupina neovisnih proizvođača, uključujući Rusiju, prošlog je vikenda dogovorila smanjenje proizvodnje od gotovo 10 milijuna barela.
Cijene nafte potaknulo i izvješće o ohrabrujućim djelomičnim podacima iz istraživanja eksperimentalnog lijeka remdesivir američke kompanije Gilead Sciences u kojem su sudjelovali pacijenti COVID-a 19 s ozbiljnim simptomima. Tvrtka je upozorila da će se zaključci moći donijeti tek nakon analize kompletnih podataka.
Analitičari napominju da su investitori i dalje oprezni, s obzirom na sve lošije gospodarske pokazatelje i još uvijek zatvorenu proizvodnju i globalne lance opskrbe.
Tako je kinesko gospodarstvo u prvom tromjesečju palo 6,8 posto u odnosu na isto prošlogodišnje razdoblje, prvi puta otkada su se 1992. godine počeli objavljivati službeni tromjesečni podaci.
Kineska dnevna potrošnja sirove nafte u ožujku je potonula na najnižu razinu u 15 mjeseci budući da državne rafinerije i dalje smanjuju preradu. Pojavljuju se, ipak, i naznake oporavka budući da je Kina počela ublažavati mjere protiv koronavirusa.
ConocoPhillips objavio je u četvrtak da će smanjiti planiranu proizvodnju u Sjevernoj Americi za 225 tisuća barela dnevno, najviše do sada kada su u pitanju velik proizvođači nafte iz škriljaca, kako bi se nosio s neviđenim padom potražnje.
Odvojeno je OPEC jutros objavio da je cijena barela referentne košarice nafte njegovih članica u četvrtak iznosila 17,73 dolara, što znači da je porasla 22 centa u odnosu na prethodni trgovinski dan.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.