EU kaže da Britanija nema automatski pravo na trgovinske pogodnosti

Ekonomija 20. svi 202019:31 > 19:32
KENZO TRIBOUILLARD / AFP

Pregovarač Europske unije za brexit Michel Barnier rekao jer u srijedu da Ujedinjeno Kraljevstvo nema automatsko pravo na bilo koje pogodnosti koje je Unija ranije dala drugim trgovinskim partnerima.

Dvije strane vode pregovore o budućim odnosima nakon izlaska Britanije iz EU-a, a glavni pregovarač Londona objavio je u utorak pismo u kojem optužuje Bruxelles da Britaniji uskraćuje trgovinske pogodnosti koje je ranije dao drugima.

“Pravo na bilo koje pogodnosti koje je EU dao ili ponudio u drugim kontekstima i okolnostima drugim partnerima, često bitno drugačijim, ne dobiva se automatski”, rekao je Barnier u svom odgovoru.

“Ujedinjeno Kraljevstvo ne može očekivati visoko kvalitetni pristup jedinstvenom tržištu EU-a ako nije spreman pristati na jamstva da će (tržišno) natjecanje ostati otvreno i pošteno”, rekao je Barnier glede jamstava za poštivanje jednakih pravila.

Nakon što je Frost objavio pismo u kojem kaže da EU Britaniji nudi trgovinski sporazum “niske kvalitete”, Barnier je rekao da odbacuje takve javne istupe te da je skloniji angažirati se na stvarnim tehničkim pregovorima.

On je rekao da će se Britanija morati obvezati na poštivanje standarda u pitanju državnih subvencija, klime, poreza i radnog zakonodavstva ako želi slobodno trgovati s Unijom nakon razdoblja tranzicije koje bi trebalo završiti 31. prosinca.

No ta ideja je neprihvatljiva britanskom premijeru Borisu Johnsonu, vodećem zagovorniku izlaska Britanije iz orbite EU-a.

Razgovori dvije strane koji obuhvaćaju sve od trgovine do ribarstva i sigurnosti nakon 2021. našli su slijepoj ulici prije ključnog roka krajem lipnja kada bi London i Unija trebali procijeniti napredak pregovora.

Oni se tada mogu dogovoriti ili da produže pregovore nakon kraja ove godine, što Johnson ustrajno odbija, ili se suočiti s ozbiljnim gospodarskim, financijskim i trgovinskim štetama ako Britanija izađe bez sporazuma koji bi ublažio posljedice kidanja bliskih veza s Unijom.

“Uspjeh u našim pregovorima bit će moguć ako se ostvari opipljiv napredak usporedno na svim poljima pregovora”, rekao je Barnier i naveo da je, kako bi se izbjegao zastoj, potreban napredak u pitanju jednakih pravila, zakona i ribarstva.

Ujedinjena Kraljevina napustila je EU 31. siječnja, a prema ugovoru o razdruživanju, prijelazno razdoblje traje do kraja ove godine. Za vrijeme prijelaznog razdoblja dvije strane bi trebale postići dogovor o budućim odnosima a Ujedinjeno Kraljevstvo poštuje sva pravila EU-a kao da je članica, jedino što ne može sudjelovati u donošenju odluka.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.