Neugodne greške koje treba izbjeći kod razgovora za posao

Ekonomija 03. lip 201508:04 > 08:13
Morguefile

Lako je postati nervozan kod razgovora za posao. Poslodavac vam može progledati kroz prste kada se radi o nekim manjim greškama, no ima i onih koje vas mogu koštati posla.

Kašnjenje

Istraživanje sveučilišta u Pennsylvaniji iz 2013. godine pokazalo je da gotovo 30 posto poslodovaca smatra kako je ovo najučestalija greška kandidata za posao.

”Sigurno je da ne želite započeti razgovor za posao s isprikama”, kaže Matthew Randall, izvršni direktor CPE-a. Randall ističe da ukoliko već kasnite zbog objektivnih razloga, bolje je nazvati, objasniti situaciju pa i odgoditi sastanak, nego li trošiti poslodavčevo vrijeme.

Nedostatak motivacije i nezainteresiranost

Nije važno prijavljujete li se za posao jer vas zaista zanima ta pozicija, ili ste samo očajni i želite bilo gdje raditi. Bilo bi dobro da pokažete interes tijekom razgovora.

Ne postavljati nikakva pitanja poslodavcu signalizira da ste tu ‘tek toliko’. Također, nije dobro ni postavljati kriva pitanja, samo da bi izgledalo kao da pokušavate ostaviti dobar utisak. Najbolje bi bilo da zadržite koncetraciju na pitanjima koja se tiču vaše buduće uloge u tvrtci jer pokažuju motivaciju, a to je ono što poslodavci vole vidjeti.

Nepripremljenost

Tih 30 do 60 minuta koje ćete provesti na razgovoru za posao možda će biti vaše najvažnije utrošeno vrijeme ove godine. Nije dovoljno očekivati teška pitanja – to se podrazumijeva. ”Naglasite u razgovoru one točke koje se tiču vaše kvalifikacije i dostignuća. Stvorite takvo ozračje u kojima ćete razgovarati o vašim najsnažnijim prednostima”, kaže za yahoo.com Amy Morin, autorica knjige ’13 stvari koje mentalno jaki ljudi rade’.

Rastresenost

Ostavite svoj privatni život doma kada dolazite na  razgovor. Ostanite fokusirani i ne dozvolite da vam promakne bilo što važno u razgovoru.

Podcjenjivanje prvog dojma

Mnogi tražitelji posla smatraju kako njihov razgovor počinje onog trreunutka kada se zatvore vrata i nađu se oči u oči s poslodavcem. To nije točno. Vaš razgovor počinje onog trenutka kada ste ušli u zgradu. Svatko može biti osoba koja će vas intervjuirati i zato treba pokazati profesionalan stav od samog početka. Nemojte prčkati po mobitelu jer vas to ne pokazuje u dobrom svjetlu i može vas koštati posla.