Šimović: Država se treba zadužiti, većina mjera će biti iz deficita

Ekonomija 02. pro 202016:57 > 17:52
N1

Profesor zagrebačkog Ekonomskog fakulteta Hrvoje Šimović gostovao je u Newsroomu gdje je govorio o tome kako se upravlja koronakrizom u Hrvatskoj, a osvrnuo se i na poreznu reformu.

Šimović je komentirao i kako hrvatska vlada upravlja koronakrizom.

VEZANA VIJEST

“Kad gledate druge zemlje, hrvatska vlada je relativno brzo i na proljeće i u drugom valu je mjere donijela relativno brzo i relativno velik paket mjera. Prije svega mislim na olakšicu za očuvanje radnih mjesta koji je jako izdašan fiskalni paket”, rekao je Šimović.

Koronakriza i zaduživanje

Ugostitelji smatraju da to nije dovoljno kako bi se održali.

“Teško je uvoditi bilo kakvu mjeru a da nije horizontalna, odnosno da je sektorski ili regionalno uvjetovana. To je danas u uvjetima poslovanja EU gotovo nemoguće, takva mjera bi bila čak i zakonski upitna. Horizontalne mjere koje bi sve poduzetnike na jednak način tretirale bi trebale biti primani fokus. Naravno, ovdje se više odnosi na to tko radi, a tko ne. Sektorske mjere danas teško da možemo očekivati od bilo koje vlade”, dodaje.

#related-news_0

Šimović smatra da bi se država u vrijeme koronakrize trebala zadužiti kako bi mogla pomoći gospodarstvu.

“Mislim da visina paketa mjera ne bi uopće trebala biti upitna niti bi trebao biti problem od strane vlade da se isfinancira. Paket mjera treba biti dovoljno velik koliko je u ovom trenutku potrebno gospodarstvu. Radi se o jednom velikom strukturnom šoku koji je došao izvana i trpe ga sve zemlje članice. Država se treba zadužiti, većina ovih mjera će biti iz deficita. Sada se spašavaju struktura i sadržaj ekonomije i radna mjesta”, smatra Šimović i dodaje:

“Bilo koja kriza je uvijek prilika za promjenu poslovnog modela, ali isto tako i promjenu politike države koja se do sada pokazala neuspješna.”

O poreznoj reformi

Komentirao je i ulogu države u ekonomiji.

“Zašto država intervenira u gospodarstvo? Postoji čitav niz tržišnih neuspjeha kao što su javna dobra i razne eksternalije koje država mora rješavati, a postoji čitav niz razloga u vidu redistribucijske politike, odnosno politike raspodjele dohotka, kao primjerice pitanje mirovina i zdravstva. Sve to treba financirati.”

#related-news_0

Šimović se osvrnuo i na poreznu reformu.

“Država je politika. Što se tiče reforme porezne uprave, to je još uvijek samo u najavi, nemamo se oko čega hvaliti kada još uvijek nije ništa napravljeno. Što se tiče porezne reforme, ipak u posljednjih pet godina dosta je toga napravljeno, u pogledu snižavanja poreznog opterećenja. Poanta priče je u strukturi do kojih je elemenata došlo, a do kojeg nije. Naglasio bih da je najveće porezno opterećenje kod plaća u doprinosima koje nitko ne želi niti može spominjati s obzirom na financiranje mirovinskog sustava gdje je velik deficit i s obzirom na financiranje zdravstvenog sustava gdje je još veći deficit”, kaže Šimović i dodaje:

“Ako želite raditi preraspodjele, onda je logično – nekome da date, morate uzeti. Imamo prostora da kroz uvođenje raznih elemenata oporezivanja imovine, prije svega se misli na nekretnine, ali zadnjih dana slušamo sve veće zahtjeve za uvođenje velikog poreza – neto bogatstvo. Treba otvoriti javnu raspravu.”

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad | Windows| i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.