'Cijela Europa se regionalizira i decentralizira, a kod nas se ovako predloženim turističkim zakonima potiče da se sve slijeva u Zagreb i odatke kontrolira, a onda dijeli sebi i svojima. Netko tko će prekinuti tu praksu učinit će veliku uslugu hrvatskom turizmu', tvrdi Nediljko Dujić, gradonačelnik Skradina.
Reakcija je to na Prijedlog Zakona o turističkim zajednicama i promicanju hrvatskog turizma, koji je uz Zakon o boravišnoj pristojbi i Zakon o članarinama u turističkim zajednicama upućen iz Ministarstva turizma na javnu raspravu, piše Slobodna Dalmacija.
Burne reakcije stižu sa svih strana kako zbog prijedloga raspodjele sredstava boravišne pristojbe nautičara, od koje bi polovina odlazila Glavnom uredu HTZ-a (dvostruko više nego do sada!), tako i zbog predloženog smanjenja članarina turističkim zajednicama za 15 posto, povećanja prihoda Glavnog ureda HTZ-a kroz članarine tvrtki koje rade u četiri županije, uvjeta po kojemu ured TZ-a ne bi smio prijeći 25 posto svojih prihoda za plaće zaposlenika i niza drugih predloženih zakonskih rješenja. Po tako zamišljenim zakonima i izračunu, pola sadašnjih ureda TZ-a bi se ugasilo.
Neozbiljan prijedlog
– To bi bila čista katastrofa za turizam Hrvatske da ovi zakoni prođu na način da se ukidaju turističke zajednice ovisno o prihodima i udjelu u plaćama zaposlenih. Mi ćemo kao grad sve poduzeti da se to ne dogodi i da Sinj ne ostane bez TZ-a. Siguran sam da će zakonodavci doraditi zakone na način da ne ugrožavaju opstojnost turističkih zajednica, iako racionalizacije mora biti – kazao je Zlatko Ugrin, zamjenik gradonačelnika Sinja. Da je na otocima Prijedlog zakona naišao na buru protesta, potvrdio je načelnik Mljeta Đivo Market koji bi također ostao bez TZ-a.
– Oni se u Ministarstvu ravnaju po prihodima u TZ-u, a sami su te prihode “skrojili” prethodnim zakonom tako da su nam uzeli sve što nam je pripadalo. Prihoda nemamo jer su ih oni centralizirali, a ovim zakonima to žele još više. Učinit ćemo sve da se to ne dogodi – rekao je Market Slobodnoj.