Gubimo 146 milijuna eura godišnje zbog modnih falsifikata

Ekonomija 04. kol 201507:24 > 07:25
Morgue File/Ilustracija

Proizvodnja i distribucija krivotvorene odjeće, cipela i modnih dodataka, poput šalova, remena i rukavica, svake godine oduzima europskim tvrtkama u tom sektoru 26 milijardi eura prihoda, što uključuje gubitke u proizvodnji, veleprodaji i maloprodaji.

Pokazala je to studija koju je objavio europski Ured za usklađivanje na unutarnjem tržištu koji se bavi zaštitom intelektualnog vlasništva u Europskoj uniji.

Ured je priopćio da, prema novoj studiji, prodaja lažirane odjeće, cipela i modnih dodataka u Europskoj uniji čini gotovo deset posto ukupne prodaje u tom sektoru u 28 zemalja članica EU-a.

‘Procjenjuje se da zakonita industrija gubi oko 26,3 milijarde prihoda godišnje zbog prisustva krivotvorene odjeće, cipela i dodataka na europskom tržištu, što je 9,7 posto ukupne prodaje u tom sektoru’, navodi se u studiji.

Najveći dio tih procjenjenih gubitaka odnosi se na maloprodaju, oko 10,6 milijardi eura. Zemlje poput Italije, Francuske, Španjolske i Velike Britanije najviše su izložene gubicima, što je i očekivano s obzirom na to da je riječ o državama u kojima postoji jaka modna i tekstilna industrija. Prema procjenama iznesenim u studiji, te zemlje gube između 3,5 i 4,5 milijarde eura. Za Hrvatsku je procijenjen gubitak prihoda od 146 milijuna eura.