Klasičnim žaruljama ipak nije odzvonilo?

Ekonomija 12. sij 201607:56 > 08:01
Pixabay

Klasične žarulje, mogle bi se vratiti iz mrtvih, jače no ikad. Sve to zahvaljujući trojici znanstvenika s MIT-ja i Sveučilišta Purdue, među kojima je i naš glasoviti Marin Soljačić, koji na MIT-ju sveučilištu predaje fiziku.

Fluorescentne i LED žarulje praktički su iskorjenile klasične žarulje sa žarnom niti, jer su energetski kudikamo efikasnije. Klasična, Edisonova žarulja (Thomas Edison je zaslužan za komercijalni razvoj klasičnih žarulja), troši čak 95 posto energije na toplinu, a ne na svjetlost, što je krajnje neučinkovito, gledano prema energetskoj iskoristivosti.

Soljačić i njegovi kolege, John Joannopolous, profesor fizike te profesor energetskog inženjeringa Gang Chen, zajedno sa znanstvenicima Ivanom Celanovićem i Ognjenom Ilićem, na dobrom su putu promijeniti sve to i vratiti stari sjaj zaboravljenoj i napuštenoj Edisonovoj žarulji. Naime želja im je bila iskoristiti nanofotoničke tehnike za recikliranje svjetla.

”Oko žarne niti smo stavili nanofotoničke materijale koji imaju takva svojstva da reflektiraju nevidljivu svjetlost nazad prema niti i onda kada nevidljiva svjetlost dođe do niti bude ponovo reapsorbirana i drugi put bude emitirana kao vidljiva svjetlost i na taj način recikliramo nevidljivu neželjenu svijetlost koja predstavlja gubitke i povećavamo efikasnost emisije vidljive svjetlosti koja je poželjna”, kaže Soljačić.

”Ono što nas najviše uzbuđuje u fazi ovog cijelog projekta je što smo mi iskoristili tu klasičnu žarulju da pokažemo moć nanofotoničkih materijala za recikliranje svjetlosti, a te metode recikliranja svjetlosti su onda potencijalno korisne za širok spektar raznih aplikacija u konverzije energije’, dodao je znanstvenik

Njihov rad objavljen je i u prestižnom znanstvenom časopisu Nature.