Aleksić: Vrhovni sud je postupio sramotno, nasjeo je na kampanju banaka

Ekonomija 15. lip 202109:13 > 11:23 0 komentara
goran aleksić
N1

Goran Aleksić iz Udruge Franak gostovao je u Novom danu te je objasnio kako stoje po pitanju tužbi za konvertirane i nekonvertirane kredite.

Govoreći o Zakonu o konverziji i povlačenju revzije sa suda EU-a, Goran Aleksić je rekao:

VEZANE VIJESTI

“Na Vrhovnom sudu je povučena revizija predmeta koji je sad na EU sudu. Zato se predmet na sudu EU-a mora ukinuti, radi se o toksičnom predmetu koji je Vrhovni sud poslao na odlučivanje na sud EU-a. To je perfidan pokušaj da Vrhovni sud opere nečistu savjest jer oglednim postupkom nije riješio ništa. Tužitelj je odlučio povući reviziju jer je štetna za potrošače.”

Pojašnjavajući o čemu je bila riječ, rekao je: “Tužitelj je privatna osoba koja je zahtijevala preplaćene kamate i preplaćeni tečaj. Kad je izvršio konverziju, povukao je dio koji se tiče tečaja. Na Županijskom sudu je izgubio spor, završio je na reviziji na Vrhovnom sudu. Vrhovni sud je pokrenuo pitanje na EU sudu. Tužitelj je to odlučio povući. Na sudu sad ostaje jedan predmet koji će odlučivati o tome mogu li potrošači utvrđivati ništetnost temeljnog ugovora i tih odredaba, mogu li potrošači utvrđivati obeštećenje ako konverzijom nisu obeštećeni i mogu li ako Zakon o konverziji stvara smetnju kod utvrđivanja njihovih prava, može li se taj zakon izuzeti u utvrđivanju njihovih prava.”

Kaže da je, što se tiče tužbi vezanih uz švicarske franke i nekonvertirane kredite, dosad podignuto oko 35.000 tužbi, a riješeno je 1.000, pravomoćno u korist potrošača, dok jedan promil nije u korist potrošača.

“Kod konvertiranih kredita je problem drugačiji pa čekamo odluku suda EU. Imamo niz prvostupanjskih presuda oko nekonvertiranih kredita, oni su sigurni da će dobiti novac. Svi koji nisu konvertirali kredite, imaju pravo odmah dići tužbu i zatražiti svoj novac”, rekao je Aleksić.

Iščekivanje odluke Vrhovnog suda

Na pitanje koliko je važna uloga Vrhovnog suda u cijelo postupku, kazao je:

“Vrhovni sud je nasjeo na kampanju banaka gdje je sve njihove tvrdnje uzeo u obzir u utvrdio sve što su tražili – da je konverzija valjana, da je konverzijom nastao novi pravni osnov. Sramotno je postupio Vrhovni sud, a o obeštećenju nisu odlučili niti su htjeli odlučivati, nisu uzeli primjedbu udruge, samo primjedbe banaka i postupio je onako kako su banke od njega zahtijevale.”

Ističe da se još niz predmeta rješava na Vrhovnom sudu po pitanju ništetnih ugovora.

“Vrhovni sud već tri godine ima predmete koji se tiču ništetnosti ugovora na stolu i još nije riješio ta pitanja. Mnogi žele tužiti, treba im pravna sigurnost. Zašto Vrhovni sud odugovlači, ne znam. Pitanje je i potraživanja kamata iz CHF kredita, nije jasno jesu li preplaćene. Moraju dati odgovor i imamo li pravo na obeštećenje nakon konverzije. Kako Vrhovni sud odluči, tako će suditi i ostali sudovi u Hrvatskoj”, naglasio je.

Napominje da neki postupci na Vrhovnom sudu traju već treću godinu. Smatra da nemaju konsenzus i jedinstvo, “čekaju neku sudsku praksu, možda sa suda EU-a”, kaže Aleksić. Dodaje da je malo presuda u korist banaka, a ulaskom Hrvatske u tečajni mehanizam neće se promijeniti ništa osim valute isplate – ako već preuzmemo euro, isplata će biti u toj valuti, a ne u kunama.

N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter Facebook | Instagram.

Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?

Budi prvi koji će ostaviti komentar!