Na azijskim su burzama u ponedjeljak cijene dionica dodatno pale, nakon oštrih gubitaka prošloga tjedna, a pod najvećim je pritiskom burza u Hong Kongu zbog financijskih problema kompanije China Evergrande.
MSCI indeks azijsko-pacifičkih dionica, bez japanskih, bio je oko 7,00 sati u minusu 1,4 posto, nakon što je prošloga tjedna potonuo 2,5 posto.
Jutros su u Hong Kongu cijene dionica potonule gotovo 4 posto, a u Australiji 1,5 posto. U Japanu, Južnoj Koreji i Kini se zbog praznika ne radi.
Burza u Hong Kongu i dalje je pod snažnim pritiskom, pa je Hang Seng indeks zaronio na najnižu razinu u 11 mjeseci.
Najviše je, oko 17 posto, potonula cijena dionice China Evergrande grupe jer taj golemi igrač na tržištu nekretnina ima problema s likvidnošću zbog pada prodaje i golemih dugova.
To je pritisnulo i druge dionice u nekretninskom sektoru, koji je trenutno u minusu oko 7 posto.
Ulagači su suzdržani i zbog toga što je američki terminski S&P 500 indeks trenutno u minusu 0,3 posto, što najavljuje pad cijena dionica na Wall Streetu i na početku ovoga tjedna.
S&P 500 indeks zabilježio je gubitke u dva prethodna tjedna jer su ulagači oprezni zbog očekivanja da će američka središnja banka uskoro početi smanjivati monetarne poticaje.
Ovoga se tjedna održava redovna sjednica čelnika Feda, na kojoj će najvjerojatnije biti otvorena rasprava o smanjivanju iznosa za kupnju obveznica.
No, ulagači se nadaju da bi službena najava tog smanjenja mogla uslijediti tek u studenom ili prosincu.
Ovoga će tjedna sjednice održati još desetak središnjih banaka u svijetu, među kojima japanska, britanska, ECB, švedska… Očekuje se da će norveška središnja banka biti prva među zemljama G10 koja će povećati kamatne stope.
Dolar ojačao, cijene nafte pale
Na valutnim je tržištima, pak, vrijednost dolara prema košarici valuta dodatno porasla, nakon što je prošloga tjedna skočila 0,6 posto.
Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, ojačao je jutros 0,1 posto, na 93,35 bodova, najvišu razinu u mjesec dana.
Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti oslabio 0,1 posto, na 109,85 jena, dok je prema euru porastao 0,1 posto, pa je cijena eura skliznula na 1,1715 dolara.
Cijene su nafte, pak, izgubile dio prošlotjednih dobitaka, kada su porasle više od 3 posto.
Cijena barela na londonskom tržištu skliznula je 0,70 posto, na 74,80 dolara, dok je na američkom tržištu barel pojeftinio 0,85 posto, na 71,35 dolara.
N1 pratite putem aplikacija za Android | iPhone/iPad i društvenih mreža Twitter | Facebook | Instagram.
Kakvo je tvoje mišljenje o ovome?
Budi prvi koji će ostaviti komentar!